Cibule šalotka

Šalotka je druhem cibule, která ale botanicky patří do rodu česnek. Pochází ze střední Asie, ale dnes ji můžeme najít po celém světě. Prospívá ve všech klimatických podmínkách, nejlépe se jí daří v kyselé, úrodné a dobře odvodněné půdě při teplotě mezi 13 a 24 stupni Celsia. Šalotka je součástí lidské stravy již tisíce let. má jemnou chuť a obsahuje řadu zdraví prospěšných látek.

Šalotka červená a bílá

Rostlina šalotka

Rostlina je velice podobná rostlině klasické kuchyňské cibule. Může dosáhnout výšky až 40 cm a vyvíjí dlouhé, lineární, modro-zelené sukulentní listy. Šalotka produkuje protáhlou, štíhlou, masitou stopku pokrytou několika vrstvami slupky (jakoby papírové). Stonek má na povrchu bílé maso a zlatohnědou, šedou nebo růžovočervenou slupku. Vytváří shluky žárovek (podobně jako česnek), které vznikají ze stejného (sdíleného) kořenového systému. Každá žárovka se skládá z četných soustředných vrstev (stejně jako cibule).

Šalotka květ

Semena šalotky

Šalotka se rozmnožuje prostřednictvím cibulek – podobně, jako je tomu u cibule. Zřídka produkuje semeno, ačkoli vytváří bílé, deštníkovité shluky květin na vrcholu kvetoucího stonku. Tyto květy většina pěstitelů odřezává, protože se má za to, že květy berou živiny, které jsou tolik důležité pro cibule. Šalotka se sklízí obvykle 3 až 6 měsíců po výsadbě – poté, co zelené části rostliny vyschnou.

Šalotka vs. cibule

Šalotka je méně štiplavá než cibule a česnek. Syrová šalotka je velmi aromatická a má slanou chuť. Vařená šalotka má jemnou, sladkou chuť. Zelené části rostliny a květiny jsou také jedlé. Šalotka je bohatým zdrojem vlákniny, vitamínů A, B1, B6, B9 a C a minerálů, jako je železo, vápník, mangan a měď. Látky izolované z šalotky mají antibakteriální (zabíjející bakterie), antivirové (zabíjející viry) a antimykotické (ničící houby) vlastnosti. Šalotka může také snížit produkci cholesterolu v těle. Šalotka je zdravější než cibule. Může zabránit tvorbě krevních sraženin a rozvoji koronárních arteriálních chorob, srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

Šalotka rozpůlená

Šalotka v kuchyni

Šalotku lze konzumovat surový ve formě salátů a sendvičů, nebo ji můžete použít k přípravě polévek, dušených výrobků, pizzy, těstovin a omáček. V asijské kuchyni se často používají taktéž nakládané šalotky. Stejně jako jiné druhy cibule, i šalotka během krájení uvolňuje plyn zvaný allylsulfid. Tato látka reaguje se vzdušnou vlhkostí a vytváří kyselinu sírovou, která dráždí oči a vede k tvorbě slz. Na rozdíl od cibule, která přináší intenzivnější ostrost, jsou šalotky jemnější, i když určitý nádech ostrosti v nich také je. Šalotky můžete použít téměř v jakémkoli receptu, který vyžaduje cibuli.

Pomalu pečené šalotky

Na tento recept potřebujete pouze šalotky – asi 500 g. Neloupané ale propláchnuté je po vysušení naskládejte na plech vyložený pečícím papírem. Pečte asi 60 minut při teplotě 220 °C. Poté je vyjměte z trouby a nechte chladnout. Jakmile vychladly tak, že s nimi můžete manipulovat pouhýma rukama, vymáčkněte každou šalotku. Slupky vyhoďte. Po nakrájení můžete pečenou šalotku přidat do jogurtu nebo majonézy, takže si můžete vytvořit základ pro skvělý dip, nebo do vinaigrette či bramborové kaše.

Nakládané šalotky

Nakládané šalotky jsou křupavé a kyselé a skvěle se hodí do salátu nebo ke grilované zelenině či masu. 1 středně velkou šalotku nakrájejte na tenké plátky. V malé misce smíchejte ¼ hrnku červeného vína (nebo octa), 1 lžíci cukru a ½ lžičky soli. Promíchejte, aby se vše rozpustilo a do této směsi naložte šalotku. Po 5 minutách bude vše hotové.

Šalotkový tatin

Nejprve si oloupejte 450 g šalotky – zbavte je pouze slupky, „bubáky“ ponechte. Zalijte je horkou vodou tak, aby byly všechny cibulky ponořené a nechte vodu vychladnout. Poté šalotky slijte a zbavte je „bubáků“ a nakrájejte na poloviny. Mezitím si na pánvi rozpusťte 3 lžíce cukru, aby se vytvořil karamel. K němu pak přidejte 50 g másla, 1 lžičku čerstvým tymiánových lístků a 1 lžíci balsamicového octa. Přidejte také nahrubo namletý pepř. Odstavte a na pánev (nejlépe o průměru 23 cm) naskládejte šalotky – řeznou stranou dolů, jednu těsně vedle druhé. 500 g listového těsta rozválejte na tenký plát a ten přehoďte přes pánev s cibulkami tak, aby je všechny překrýval a vznikly také okraje. Takto připravený koláč pak stačí překlopit do koláčové formy, aby těsto zůstalo naspodu a cibulky nahoře. Ještě vše urovnejte, aby to vypadalo pěkně a dejte do trouby. Pečeme 25 minut na 200 °C.

Šalotka žlutá

Jak vybrat šalotku?

Pokud šalotku kupujete, měla by mít podobnou strukturu jako klasická kuchyňská cibule – musí být pevná. Slupky šalotky by měly krásně šustit jako papír (musí být vysušená). Vyhněte se šalotkám, které jeví známky klíčení, nebo těm, které mají měkká místa či mechanická poškození. Skladujte je na chladném, tmavém a suchém místě (pozor, lednice, kde je vlhkost, není vhodným místem ke skladování).

Tipy pro vaření šalotky

Na rozdíl od cibule jsou šalotky lahodné syrové, a proto dobře fungují v salátech, sendvičích či vinaigrette. Šalotky chutnají obzvláště dobře v pokrmech používajících bílé víno, máslo a smetanu. Jsou základem francouzské kuchyně. Ačkoli šalotka karamelizuje jako cibule, je důležité ji jemně restovat. Po zhnědnutí není šalotka chutná – stejně jako česnek. Pokud ji ale karamelizujeme správně, získáme skvělou barvu a sladkou chuť podobnou cukroví. Šalotka nezpůsobuje zápach z úst, jako je česnek nebo cibule, a je také snáze stravitelná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno