Ty jsi ale bledá, podiví se babička při každé vaší návštěvě. A dostanete dlouhou přednášku o tom, že jste pravděpodobně chudokrevná. Pobledlost ale není jediným příznakem chudokrevnosti.
Chudokrevnost neboli anémie je onemocnění krve, kdy se organismus potýká s nedostatkem červených krvinek (erytrocytů). Ty jsou mj. klíčové pro přenos kyslíku, jenž se váže na hemoglobin (červené barvivo).
Hlavní příznaky chudokrevnosti
- Nápadná a nezdravá bledost
- Únava
- Ospalost
- Letargie
- Mdloby
- Dušnost
- Zvýšená srdeční frekvence
Chudokrevnost může vést až ke kardiovaskulárnímu onemocnění, jako je ateroskleróza (kornatění cév) nebo angina pectoris.
Příčiny chudokrevnosti
Chudokrevnost bývá zpravidla způsobena nedostatkem železa, které naše tělo potřebuje k tvorbě hemoglobinu. Železo najdete nejen ve špenátu a další zelené zelenině, ale také v červeném mase, mléku, vejcích. U žen se může nedostatek železa projevit ztrátou menstruace.
K příznakům nedostatku železa patří také lámání nehtů a vlasů nebo atrofická glositida, která se projevuje červeným a hladkým jazykem.
Vegetariáni by měli nedostatek železa doplnit pomocí tablet, které lze zakoupit v lékárně. Zpravidla se podává síran železnatý nebo glukonan železnatý, který je doporučován při zácpě či průjmu, jež mohou souviset rovněž s nedostatkem železa.
Chudokrevnost jako příznak nemoci
Anémie se může projevit také při některých nemocech. Chudokrevnost je jedním z příznaků revmatoidní artritidy, může souviset s onemocněním ledvin a jater nebo poukazovat na infekční či zánětlivá onemocnění. V takovém případě se snižuje životnost červených krvinek a hormonu erytropoetinu, který řídí vznik erytrocytů. Léčba se primárně soustředí na odstranění prvotní příčiny – tedy konkrétního onemocnění, které chudokrevnost způsobilo.
Lékař, nebo léčba svépomocí?
Léčba svépomocí je možná především úpravou jídelníčku nebo konzumací doplňků stravy obsahující železo. Pokud se ale dlouhodobě necítíme dobře, měli bychom navštívit lékaře, který zajistí vyšetření krve.