Chrudim je městem, kam se lidé rádi vydají na výlet, ale v němž mohou strávit i aktivní dovolenou. A to v kterékoliv roční době. V Chrudimi se bude líbit dospělým i dětem. Královské věnné město bývá často nazýváno „branou do Železných hor“, což napovídá, že nejen samotné město, ale jeho okolí je dobrým turistickým cílem. Aby si návštěvník Chrudim prohlédl, bude se muset vydat do města pěšky. A tak už při samotném poznávání Chrudimi se kvalitně „projde“.
Chrudim na úpatí Železných hor
Chrudim leží ve východních Čechách na řece Chrudimce. Po krajské metropoli to je druhé největší město Pardubického kraje. Chrudim leží na úpatí Železných hor. Železné hory vlastně ani nejsou hory. Spíše se jedná o pásmo vyšších kopců (s nejvyšší horou Vestcem 668 m n. m.). Ale protože na severu poměrně prudce spadají do Polabské nížiny, zdají se být vyšší než jsou.
Ani město Chrudim nebylo vystavěno na rovině. Městské partie nejsou ve stejné výšce, pospojované množství schodišť, což činí procházky Chrudimí atraktivními.
Jak do Chrudimě
Chrudim leží 110 km východně od Prahy a 120 km severozápadně od Brna. Do Chrudimi (místní ovšem používají rovněž gramaticky správného tvaru – do ChrudimĚ) se turisté dobře dostanou autem po státních silnicích:
- od Čáslavi ze západu,
- od Pardubic ze severu,
- z jihu od Havlíčkova Brodu a Žďáru nad Sázavou,
- z východu od Vysokého Mýta.
Město je proto dost dopravně přetížené a ani poměrně nový silniční obchvat Chrudimi zatím výrazně neulevil.
Z uvedených směrů do Chrudimi také zajíždějí autobusy.
Vlakem lze do města cestovat z Pardubic, z Hlinska nebo lokální tratí od Holic a Heřmanova Městce.
Město tisíc let staré
První doklady o osídlení území města jsou doloženy z přelomu 5. až 4. tisíciletí př. n. l. V letech 995 až 1055 zde vzniká první přemyslovské hradiště. V roce 1055 zde během svého vojenského tažení zemřel Břetislav I., Kosmův zápis o této události je první spolehlivou zmínkou o Chrudimi. Dodnes se zachoval pás městských hradeb s několika věžicemi, i když pocházejí z doby mladší.
Atraktivní Myší díra
V hradbách jsou dvě fortny – Tmavá fortna a Pardubská fortna. V baště Prachárna najdeme expozici o městských hradbách a o jejím vývoji a historii. Tmavá fortna, zvaná Myší díra, je úzký průchod pro pěší v městských hradbách. Ústí uzké chodby dlouhé 27,5 metrů se nachází ve Štěpánkově ulici v podloubí, těsně pod hlavním náměstím.
Stará radnice, morový sloup a měšťanské domy
Na Resselově náměstí a okolí se dochovala řada historických měšťanských domů, převážně pozdně gotických, renesančních a barokních.
- Na náměstí zaujme také Stará radnice z roku 1560, barokně přestavěna v roce 1721 podle plánů Jana Blažeje Santiniho.
- Uprostřed náměstí se nachází morový sloup s kašnou z let 1719–1734.
Náměstí dominuje mohutný arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie postavený kolem roku 1340. Novogotickou podobu získal úpravou stavitele Františka Schmoranze staršího v letech 1857–1879.
Minaret a Loutkářská Chrudim
Z historických Chrudimských budov vyniká renesanční třípatrový Mydlářovský dům z let 1573–1576 s neobvyklou věží ve stylu minaretů, v němž je od roku 1972 sídlo Muzea loutkářských kultur. Expozice zaujme především děti, ale ani dospělí se nebudou nudit.
Ostatně loutkářství má v Chrudimi ještě i jinou tradici. Od roku 1951 se zde v prvním červencovém víkendu každoročně koná festival loutkového divadla, seminářů a workshopů Loutkářská Chrudim. Představení se odehrávají v Divadle Karla Pippicha, na prostranství za ním, v Muzeu loutkářských kultur a ve Spolkovém domě.
Regionální muzeum v Chrudimi
Návštěvníci nemohou přehlédnout budovy muzea – sídlo Chrudimské besedy a Regionálního muzea v Chrudimi. Komplex muzejních budov byl postaven podle projektu pražského architekta Jana Vejrycha. Neorenesanční budova byla postavena v letech 1897–1898, neobarokní budova v letech 1898–1901. Interaktivní a moderní expozice zaručují, že se ani děti nebudou v muzeu nudit.
Otevírací doba Regionálního muzea
Po | ZAVŘENO | |
Út – Ne | 9.00 – 12.00 | 12.30 – 17.00 |
- V otevřeném atriu budov je umístěna socha zdejšího rodáka Josefa Ressela, vynálezce lodního šroubu.
Vavřinecká světská pouť a obžínky
Na svátek svatého Vavřince se Chrudimi koná velká církevní a světská pouť. Střed města a přilehlá prostranství je každoročně zaplněn velkým množstvím pouťových atrakcí a město je zaplněno návštěvníky z celého okolí. Chrudimská světská pouť patří k ve východních Čechách k nejvyhlášenějším.
Právě tak slavné jsou chrudimské podzimní „obžínky“ (na této variantě pojmenování dožínek Chrudimští lpějí). Obžínky jsou třídenní víkendové slavností folkloru a lidového řemesla. Vystupují lidové soubory místní, z okolí a z partnerských měst. Střed města je plný stánků, účast místních a návštěvníků bývá značná.
Do Muzea barokních soch
„Muzeum barokních soch představuje město Chrudim jako významné mimopražské centrum barokního sochařství. Expozice muzea je umístěna ve zrekonstruovaných prostorách kostela sv. Josefa v areálu bývalého kapucínského kláštera v Chrudimi. Exponáty muzea, tvořené kamennými a dřevěnými plastikami špičkové kvality, reprezentativně zastupují fenomén východočeského sochařství závěru 17. a první poloviny 18. století. Kolekci tvoří díla Jiřího Františka Pacáka, Ignáce Rohrbacha (působících v kraji až hluboko za polovinu 18. století),“ píše se na webu muzea barokochrudim.cz.
Otevírací doba:
- duben – 31. října denně 9–12 a 13–17
- listopadu – 31. Března so, ne a svátky 9–12 a 13–17
Výlety do okolí Chrudimi
- Sečská přehrada (18 km) – vodní sporty, koupání, jachting apod., státní přírodní rezervace
- Trhová Kamenice (22 km) – botanické zajímavosti, vřesoviště
- Vysočina (35 km) – expozice lidové architektury Veselý Kopec
- Slatiňany (4 km) – zámek, hipologické muzeum, zámecký park, chovná stanice koní (kladrubský vraník)
- Rabštejnská Lhota (4 km) – jedinečný geologický útvar, pobřežní útes křídového moře
- Nasavrky (14 km) – rezervace „Kaštanka“, největší sad kaštanu jedlého, letní výstavy obrazů; keltské oppidum
- Chrast u Chrudimi a Podlažice
- Pardubice
Foto: (jez)