Co je chronický průjem, jak se projevuje? Kdy jít k lékaři? Odpovědi najdete v článku.
Naše tělo, zažívání, střeva, trávicí ústrojí, je velice citlivé na jakékoli vjemy, na pocity a na příjem potravy.Stačí jedna káva nebo stres před písemkou. Podráždit žaludek dokáže i mastné jídlo, ostrá čína nebo hranolky s tatarkou.
Jak se projevuje průjem?
Je to velice nepříjemný stav, kdy se díky problémům se zažíváním začne tělo vyprazdňovat velmi řídkou stolici vícekrát za sebou, denně. Ta má většinou konzistenci podobnou vodě. Rozlišujeme akutní a chronický. U chronického průjmu, je doba trvání delší než tři týdny musí lékař rozpoznat, zda se jedná o akutní průjem nebo chronický, protože podle toho nasadí léčbu.
Důvody a spouštěče chronického průjmu
- zjistit důvod a příčinu je důležité, jelikož se může jednat o otravu jídlem, onemocnění salmonelou a jiné.
- syndrom dráždivého tračníku – tato nemoc má úzkou spojitost s bolesti břicha, průjmy, zácpou nebo větry, spouštěčem je třeba stres
- přemnožení bakterii, které se dostanou i do tenkého střeva
- různé viry a infekční nemoci, bakterie, paraziti
- onemocnění střev, které se projevuje záněty střevní sliznice
- průjem můžou zapříčinit nádory ve střevech
- potrápit tělo dokáže celiakie, alergie na laktózu, alergie na jiné potraviny
- Pokud naše tělo není schopné dobře trávit sacharidy a tuky, odchází vše z těla ven formou řídké stolice. Předchází tomu velké křeče a bolesti.
- když špatně pracuje štítná žláza, člověk může trpět průjmy
- po operacích žaludku, střev trvají problémy nějaký čas, než se vše dá do klidu
- hormonální problémy spojené se sníženou činnosti některých orgánů, neprospívají tělu a díky nahromaděné vodě ve střevech odchází konečníkem ven tak dlouho, jak je potřeba
- antibiotika narušují střevní kulturu, také škodí větší dávka magnézia nebo vitamínu C
- občas lidé přeženou při zácpách užívání projímadel a mohou si ublížit, pak se stane situace, že místo zácpy bojují s průjmem
- oslabená imunita zdraví neprospívá
Jde chronický průjem zastavit?
Na tuto otázku vám podrobně odpoví váš lékař. V prvních dnech můžete vyzkoušet tabletky proti průjmu (např. Imodium), černé uhlí nebo pijte černý čaj, dodržujte dietu, nejezte nic mastného, vynechejte mléčné výrobky (mléko, sýry), nepijte ovocné šťávy. Někomu zaberou na tužší stolici banány, rýže, jablka. Důležité jsou také probiotika, na obnovení kultur ve střevech.
Kdy jít k lékaři? A jak bude probíhat vyšetření?
Jděte k lékaři:
- pokud průjem trvá déle než tři dny a nic nepomáhá, vzniká dehydratace, tělo je hodně oslabené, kontaktujte svého doktora třeba i telefonicky a domluvte se na dalším postupu
- pokud máte teplotu, bolesti, křeče a je vám opravdu zle
- u dětí po jednom dni nejpozději
- u starých lidí co nejrychleji
- Proběhne vyšetření konečníků, výtěr z důvodu zjištění bakterií, endoskopické vyšetření, popřípadě rentgen. Doktor musí přijít na příčinu, vyšetřit vás může i doma, pokud nejste schopni chůze.
- v případě problémů neváhejte a svého lékaře co nejdříve kontaktujte.
Mám průjem již déle jak 2 měsíce!Byla jsem 8 dní v nemocnici ,dávali mi kortikoidy a infuze.Vyšetření Sono a CT nic neukázalo,odběry také negativní.Teď jsem z nemocnice 3 týden a stolice je aż 20x za den a krev asi z bolavého konečníku.Jinak mě nic nebolí.Užívám zatím silné kortikoidy.