Chondroprotektiva

Chondroprotektiva jsou doplňky stravy, které působí na náš pohybový systém. Často jsou nazývána jako „kloubní preparáty“ a jejich promo se na nás hrne zejména v období vánočních svátků z rádií i televizních obrazovek. Jsou spíše dobrým byznysem nebo skutečnou pomocí pro naše tělo? Pojďme si o nich říct více.

Chondroprotektiva při správném a vhodném užívání zmírňují bolest kloubů, pozitivně působí na flexibilitu pohybového aparátu a celkově podporují regeneraci a hojení. Odepřít jim nelze ani jejich protizánětlivý účinek. Zkrátka a jednoduše řečeno: Jde o látky, které chrání naše kloubní chrupavky. Opotřebení a omezení jejich funkce je v České republice přímo civilizační chorobou, problémy s klouby totiž trpí až 70 % obyvatel. Je to paradoxně spojeno i se snahou o zdravý životní styl, v rámci které se mnozí přetěžují.

O používání jakýchkoli doplňků, a to i chondroprotektiv, se však vždy poraďte s lékařem – a to ať se cítíte sebejistější. Na trhu totiž existuje obrovská nabídka, která se liší obsaženými látkami i vhodnou dobou užívání.


Známé typy chondroprotektiv

  • Glukosamin sulfát: Látka známá zejména protizánětlivým účinkem, složením jde o molekuly podobné vlastnímu tělu.
  • Kyselina hyaluronová: Chondroprotektivum, které se aplikuje injekcí přímo do kloubu.
  • Diacerein: Přírodní chondroprotektivum složené z výtažku z rebarbory a dalších látek.
  • Želatina: Látka zvyšující pružnost kloubů a odolnost kloubní chrupavky.

Kdy je vhodné uvažovat o chondroprotektivech?

  • Pokud trpíte osteoartrózou, který je vyvolána nadměrným zatěžováním kloubů.
  • Jestliže trpíte osteoartritidou. Jde o podobný problém, který uvádíme výše. Nemoc však bývá doprovázena zánětem a může se vyskytnout i v útlém věku, už okolo 20 let.
  • Pakliže patříte mezi aktivní a vrcholové sportovce.
  • V případě nadváhy, kdy je na klouby přirozeně vyvíjena větší zátěž.
  • V případě bolesti kloubů ve stáří. Mezi ohroženou skupinu patří již lidé po padesátce a chondroprotektiva jsou nejenom pomocníkem, ale také vhodnou látkou ke zmírnění bolesti.

Jak již jsme zmínili, o užívání chondroprotektiv se rozhodně poraďte s lékařem, který vám doporučují ten nejvhodnější výrobek, a to ideálně na základě pohybového testu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno