Navštivte Jižní Ameriku a ochutnejte pravý jihoamerický temperament s příchutí španělštiny, navštivte Chile. Chile je místo pro opravdové dobrodruhy.
Chile je stát sousedící s Peru, Bolívií a Argentinou a najdeme jej v jižní části Jižní Ameriky. Jeho pobřeží je omýváno Tichým oceánem. Hlavním městem státu je Santiago de Chile a domluvíte se zde převážně španělsky. Velkou zajímavostí je geografické rozložení Chile. Jde o skoro 4500 km táhnoucí se pás na pobřeží Tichého oceánu. Přitom šíře státu je zhruba 150 km.
Historie
V oblasti Chile byly provedeny archeologické vykopávky a je prokázáno, že zde bylo osídlení již před 13 tisíci lety.
Na území Chile původně žily indiánské kmeny, z kterých jsou nejznámější například Inkové, kteří mají velmi bohatou historii. Od 16. století začali Ameriku osídlovat Španělé a přinesli spoustu zvratů a změn a Chile začalo být postupně kolonizováno a usměrňováno církví.
Název Chile vyplývá ze slova „chilli“, což překladu znamená „tam, kde končí země“.
Santiago de Chile
Hlavní město Chile leží ve střední části této země, asi 90 km od Tichého oceánu. Santiago de Chile má asi 5 milionů obyvatel a zajímavostí je, že bylo založeno Evropany. Zprvu šlo o pevnost, kolem které se budovalo město a toto město jezuité pozvedli na kulturní a náboženské středisko.
Navštívit zde můžete Metropolitní katedrálu, která se nachází v historickém centru města. Ke katedrále je připojen arcibiskupský palác. Katedrála byla vystavěna v barokním slohu a po zemětřesení v 18. století byla přestavěna do neoklasicistního slohu. Arcibiskupská krypta je vybudována v renesančním slohu.
Oblíbeným místem starého města je návrší Santa Lucía. Na jeho úpatí stojí Neptunova fontána a galerie indiánského umění.
Pokud navštívíte Chilské muzeum předkolumbovského umění, zhlédnete sbírku uměleckých předmětů ze Střední a Jižní Ameriky. Některé exponáty jsou staré přes 5000 let. Uvidíte zde například zachovalé mumie, nebo starodávnou keramiku.
Velikonoční ostrovy
K Chile patří také Velikonoční ostrovy se svými 6 tisíci obyvateli. A proč se jmenují zrovna Velikonoční ostrovy? To proto, že byly objeveny přímo na Velikonoční neděli v roce 1722.
Hlavní ostrov má tvar trojúhelníku a jako nejvyšší bod tohoto ostrova můžeme hledat místní sopku z názvem Maunga Terevaka, která se nachází 507 m.n.m. Okolo hlavního ostrova se nachází ještě dalších 15 ostrůvků. Navštívit zde můžete například krásná kráterová jezera.
Když se řekne Velikonoční ostrovy, mnoho z nás si vybaví velkolepé a chronicky známé sochy moai. Existuje novodobá teorie, která odhaluje pravý účel těchto soch. Měly označovat místa s pitnou vodou.
Andy
Na hranici s Argentinou najdeme světoznámé pohoří Andy. Nejvyšší hora Ojos del Salado měří necelých 7000 m.
Velmi zajímavým místem je náhorní plošina And, Altiplano, která rozděluje jejich západní a východní část. V těchto místech se také nachází nejvýše položená železnice v Americe.
V Andách najdeme mnoho aktivních sopek a zasahuje zde také jezero Titicaca, které je nejvýše položeným jezerem, na kterém probíhá pravidelná lodní přeprava. V Andách najdeme také nejsušší poušť na světě, s názvem Atacama. Pro Atacamu jsou typické extrémní teploty. V noci zde naměříme 0°C a přes den je to až 50°C. V poušti se nachází evropské observatoře, jelikož jsou zde ideální podmínky pro pozorování hvězdné oblohy.
Ohňová země
Pokud navštívíte Ohňovou zemi, přijedete na souostroví, které je rozděleno mezi Chile a Argentinu. Svůj název si Ohňová země vysloužila díky ohňům, které na tomto místě plály ve chvíli jeho objevení.
Jde o místo, které je ideální pro dobrodruhy. Místo je nehostinné a větrné, přesto každoročně přiláká velké množství cestovatelů. Při návštěvě Ohňové země budete potřebovat dobrou turistickou výbavu a hrst sebezapření.
Velmi oblíbené jsou tady výšlapy na hřebeny hor, okolo jezer, do lesů, prohlídka bobří hráze a návštěva opuštěného majáku. Naskytnou se vám exkluzivní výhledy na úchvatnou, čistou krajinu.
Isla Magdalena
Jedním z oblíbených a navštěvovaných ostrůvků je Isla Magdalena, který je prohlášen za přírodní památku. Ostrov je převážně skalnatého charakteru a hnízdí zde obrovské kolonie tučňáků. Na ostrově nežijí žádní lidé a lze jej navštívit od měsíce října do března.
Na ostrov Isla Magdalena lze docestovat, po zhruba 2-hodinové plavbě, trajektem a navštívit zde můžete místní maják a muzeum, kde se dozvíte informace o historii ostrova a o jeho kolonizaci tučňáky. Na ostrově můžete pobýt maximálně 1 hodinu a mimo tučňáky můžete zahlédnout také zajímavé druhy ptáků, jako je například albatros či kormorán. Pokud budete mít štěstí, uvidíte také delfíny.
Torres del Paine
Chilský národní park Torres del Paine je prohlášen rezervací UNESCO. Je vzdálen 2500 km od hlavního města. Na východní straně najdeme argentinský národní park Los Glaciares.
V národním parku najdeme Jihopatagonské ledovcové pole. Jde o místo pokryté ledovcem, které zasahuje až do Argentiny.
V tomto místě se po náročných i méně náročných výšlapech pokocháte úchvatnými výhledy na největší národní park v Chile. Pohledy na jezera, vodopády a vrcholky hor vás zcela pohltí. Potkáte zde například pštrosy, lamy, či kondory.
Národní park Bernando O’Hoggins
Tento národní park najdeme na jihu Chile. Do tohoto parku opět zasahuje velká část Jihopatagonského ledovcového pole. Nejvyšším bodem tohoto národního parku je Lautaro se svými 3623 m n. m. Jde o stratovulkán, který je pokrytý ledovcem. Jeho kráter je asi 1 km široký a hlavní horninou tohoto vulkánu je dacit.