Fascinuje vás podmořský život a přestalo vám stačit šnorchlování? Dalším logickým krokem je potápění v neoprénu – s maskou a přístrojem na zádech. Ale jak začít, když o něm vůbec nic nevíte? Budete se divit, ale potápěčem se může stát téměř každý.
Zřejmě nejrychlejším způsobem je absolvování kurzu v České republice. Na potápěčské školy narazíte na každém rohu a ve většině působí zkušení a velmi vstřícní lektoři. Seznámí vás s teorií, objasní základní techniky a samozřejmě s vámi absolvují ponory v otevřené vodě.
Je dobré vědět, že se potápěčské kurzy dělí do několika stupňů. Základní varianta OWD (Open Water Diver) vám umožní ponory na volné vodě do hloubky 18 m, a to společně se stejně kvalifikovaným potápěčem. Certifikace zároveň opravňuje k využívání služeb půjčoven s vybavením včetně doplňování láhve apod.
Dalším stupeň představuje certifikát AOWD (Advanced Open Water Diver) umožňující potápění do hloubky 40 m. A následují další kurzy, které spočívají v ponorech do ještě větších hloubek.
Potápěčský kurz můžete absolvovat i v zahraničí – například rovnou během dovolené. Je to rychlejší, ale o něco nákladnější než v Česku. Nevýhodou může být jazyková bariéra v rámci teoretické instruktáže. A rozhodně si sjednejte pojištění pro potápění v zahraničí.
Potápět se můžete i bez certifikace
Chcete se vyhnout kurzu, protože si nejste jistí, jestli se vám bude pod vodou líbit? Řešení je snadné – zaplaťte si ponor s instruktorem. Právě tímto způsobem se dostanete pod hladinu i přesto, že jste nenavštěvovali potápěčskou školu.
A co se týče vybavení, než začnete bezmyšlenkovitě utrácet desítky tisíc, raději nejdříve zvažte možnost zapůjčení. Neopren a další náčiní vám za pár korun poskytne prakticky každá potápěčská škola. Počítejte však s vratnou zálohou.
Co se týče zmíněného pojištění, pravděpodobně vám bude stačit základní varianta. Připojištění pro potápění v obtížných podmínkách je určeno pro zkušenější potápěče, kteří absolvují ponory ve větších hloubkách. Oba typy pojištění nabízí např. pojišťovna ERGO.