Černý kořen

Hadí mord španělský (Scorzonera hispanica) známe spíše pod názvem černý kořen. Ačkoli je tato plodina nenápadná a u nás velmi málo používaná, má velice zajímavý nutriční profil. Poskytuje celou řadu zdravotních přínosů – vděčí za ně zejména jedné složce. Inulin je nejdůležitější látka obsažená v černém kořeni, která snižuje hladinu cukru v krvi, špatný cholesterol, zlepšuje trávení a čistí tělo od toxinů.

Černý kořen

Co má společného s hadem?

Oficiální název hadí mord španělský spojuje tuto rostlinu s hady. Pochází z lidového léčitelství, ještě z doby, kdy se věřilo, že černý kořen dokáže působit jako lék na hadí kousnutí (včetně kousnutí od zmije). Tato rostlina pochází z jižní a střední Evropy a některých částí Asie. Pěstujeme ji zejména pro její kořenovou část, která poskytuje nejvíce živin z celé rostliny.

Jak černý kořen vypadá?

Je to podlouhlá zelenina s bílou dužinou obklopená mírně dřevitou slupkou. Ačkoli má slupka černou barvu, zabarvuje dočervena. Nadzemní část rostliny poznáme podle žlutých květů a podlouhlých listů. Dosahuje výšky až 130 cm. Kořen oproti tomu dosahuje jen zlomkové velikosti – asi 30 cm a sklízí se až na konci podzimu. Při správném skladování je ale možné užívat si ho po celou zimu, kdy slouží jako důležitý zdroj živin.

Černý kořen a zelenina

Pěstování a sklizeň

Na pěstování černého kořenu není nic složitého. Při sklizni kořenů je ale potřeba dbát na to, abychom kořeny nezlomili. Jsou velmi křehké, takže stačí jeden neopatrný pohyb. Sklizeň provádíme obvykle až v listopadu. Celou zimu tak můžeme mít k dispozici skutečnou pokladnici živin. Černý kořen obsahuje inulin, což je cukr, který mohou konzumovat také diabetici. Kromě toho má prebiotické vlastnosti (podporuje rozvoj prospěšné mikroflóry v našich střevech).

Nutriční obsah černého kořene

Černý kořen je bohatý na minerály. Poskytuje prvky, jako je draslík a sodík (elektrolyty), vápník, železo, hořčík, fosfor a chlor. Obsahuje také cenné vitamíny: provitamin A, tj. betakaroten, vitamíny E a C (vitamíny pro mládež) a vitamíny B1, B2 a PP (kyselina nikotinová). Je to rostlina s velmi dobrými nutričními vlastnostmi.

Černý kořen a květ

Léčivé vlastnosti černého kořene

Není bez příčiny, že černý kořen byl celá staletí středem zájmu jak lidových, tak dvorních lékařů. Samotný kořen a jeho odvar mají prokázané léčivé vlastnosti. Usnadňují vykašlávání a jsou vhodné, když se potřebujete zbavit vlhkého kašle a současně snížit tělesnou teplotu. Taktéž má diuretické vlastnosti, podporuje léčbu cystitidy a čistí tělo od toxinů. Mimo to má pozitivní vliv na trávení a celou trávicí soustavu díky pozitivnímu vlivu na střevní mikroflóru. Jak jeho nutriční vlastnosti (bohaté na minerály, vitamíny), tak podpora růstu probiotických bakterií mají pozitivní vliv na imunitu. Pokud budete černý kořen konzumovat ve větším množství, bude mít příznivé účinky také na vzhled vaší pokožky.

Černý kořen v kuchyni

Po oloupání černého kořene vám zbude bílá dužina, která svým vzhledem připomíná chřest (v některých státech se jí dokonce lidově říká „zimní chřest“). Na rozdíl od chřestu ale není tolik choulostivá. Černý kořen může být připraven mnohými způsoby. Funguje skvěle jako vařená, pečená nebo smažená zelenina, dá se z něj udělat krémová polévka. Můžete ho jíst také syrový – nejen kořen ale také listy, které se mohou stát zajímavým doplňkem salátů (současně obohacují chuť salátů). Černý kořen funguje dobře jako konzervovaná zelenina.

Vaření černého kořene

Citronový černý kořen

Na jednu porci vám vystačí jen 1 černý kořen. Oloupejte ho a nakrájejte na stejně velké kousky (cca 5 cm). V malém hrnci přiveďte vodu k varu a vymačkejte do ní šťávu z 1 citronu. Přidejte špetku soli. Vložte černý kořen a vařte doměkka. Mezitím si připravte vodu s ledem. Po uvaření do ní vložte černý kořen. 70 ml vinného octa povařte spolu se 70 g třtinového cukru a přidejte kůru z jednoho citronu (v několika pásech). Povařte do změknutí. Po vychlazení na pokojovou teplotu kůru slijte a nakrájejte na tenké proužky. Smíchejte je s 10 g nasekaného kopru a 20 g tymiánu. V této směsi obalte černý kořen. Můžete podávat jako vynikající přílohu (například k lososovi).

Černý kořen rostlina

Příprava v kuchyni

Při přípravě černého kořenu byste měli pamatovat na několik základních pravidel:

  • Zelenina se konzumuje oloupaná; slupku můžete loupat ze syrové zeleniny klasickou škrabkou, nebo černý kořen povařte asi 20 minut ve vodě s trochou octa. Díky octu je slupka zjemněná a snadno ji oloupete.
  • Po oloupání černý kořen tmavne (podobně jako například brambory); abyste tomu zabránili, pokapejte dužinu citronovou šťávou nebo ji ponořte do kyselé vody (s přídavkem citronové šťávy nebo octa).
  • Černý kořen můžete uvařit vcelku nebo na kousky. Vaří se s trochou soli a lžičkou cukru.

Jak podávat černý kořen?

Černý kořen můžete podávat vařený jako chřest – například s máslem a strouhankou. Můžete jej také upéct v palačinkovém těstíčku. Chutná skvěle s omáčkou a podávat jej můžete také na sladko. Zalijte jej medem nebo olivovým olejem. Je perfektní jako doplněk zeleninových salátů a masových pokrmů. Hodí se k arašídům – zasypte vařený černý kořen strouhankou a posypte drcenými arašídy. Černý kořen můžete péct, dusit nebo také smažit.

Květ černého kořene

Lze pěstovat i u nás?

Opravdu stojí za to tuto zeleninu vyzkoušet. Má pozitivní vliv na naše zdraví. Pokud máte příležitost (respektive vlastní zahradu) je možné si černý kořen vypěstovat. Zasadit jej musíte brzy na jaře. Sklízet budete na podzim téhož roku – podobně jako je to se sázením brambor. Pokud černý kořen kupujete, dávejte pozor na to, jestli slupka zeleniny není poškozená – z ní pak snadno vytéká šťáva, kořen vysychá a ztrácí svou pružnost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno