Černý jeřáb a jeho užívání

Černý jeřáb (aronie, temnoplodec) je keř, se kterým se můžeme ve volné přírodě i mezi zahrádkáři velmi často setkat. Obsahuje plody, které lze dále využívat v kuchyni. Při správné přípravě jsou pak nejen velmi chutné, ale také zdraví prospěšné. Oceňují se především jejich antioxidační účinky.

Aronie

Aronie, tedy černý jeřáb, je keř, který pochází ze Severní Ameriky. V Evropě se však bez problémů ujal a roste zde od 18. Století. Typickým znakem černého jeřábu je rychlé stárnutí. Listy jeřábu mají na podzim oranžovo červené zabarvení. Pro další zpracování se využívají plody malvice. Zajímají se o ně ale nejen lidé, ale také ptáci.

Obsah látek

A jaké látky plody aronie obsahují? Plody obsahují velké množství vitamínu C a antioxidanty. Právě proto jsou ideálním prostředkem ke zvýšení imunity a zachování dobrého zdravotního stavu v chřipkovém období. Antioxidanty pak pomáhají bojovat s volnými radikály. O dostatečný příjem přírodních antioxidantů by se měli zajímat především lidé s nedostatečnou pohybovou aktivitou, nadváhou, ale také kuřáci. Obsahují značné množství antokanů, díky kterém je chuť trpká, ale antioxidační účinky jsou zvýšené.

Vliv na naše zdraví

Konzumace černého jeřábu má celou řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Doporučuje se především všem lidem s arterosklerózou. Černý jeřáb pomáhá roztahovat cévy a snižovat krevní tlak. Máte cukrovku? Pak můžete plody aronie bez starostí konzumovat, obsahuje totiž sorbit, který se používá jako náhradní sladidlo pro diabetiky. O antioxidačních účincích jsme se již zmiňovali, ještě dodejme, že konzumací dodáme do těla další, velmi důležité látky – železo, mangan či jód.

Využití v kuchyni

O tom, že jsou plody aronie zdravé a léčivé tedy není pochyb. Otázkou však stále zůstává, jek je využít, aby se daly pozřít? V syrovém stavu jsou trpké, takhle se nekonzumují. Využívají se různými způsoby.

zavařeninaZavařování

Jednou z možností, jak se zbavit trpké chuti jeřabin, je jejich zavařování. Jak je známo, při zavařování se přidává velké množství cukru, a tak ztratí svou trpkost. Při zavařování jeřabin se přidává velké množství cukru. Zavařené jeřabiny pak lze použít do moučníků a buchet.

Likér

Velmi oblíbeným a zdravým alkoholickým nápojem je právě likér z černého jeřábu. Na jeden litr jeřabin by měl přijít litr lihoviny, pokud chcete neutrální chuť, použijte vodku, je ale také možné použít slivovici. Naložený černý jeřáb se pak nechá odležet. Nechá se v klidu ležet dva týdny a po přidání svařeného cukru s vodou můžeme s radostí popíjet.

Kandování

Věděli jste, že černý jeřáb můžete kandovat i svépomocí doma? Stačí jej zalít svařeným cukrem, nechat ztuhnout, další den sirup slít, převařit, opět zalít a tak pořád dokola, než dojde k úplnému jeho vypaření. Poté v troubě vysušíte a ejhle, kandované ovoce je tady. Černý jeřáb je tak skvělou surovinou do kuchyně pro všechny, kteří chtějí využít blahodárných účinků a dopřát si skvělou typickou chuť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno