Černá Hora je malá země na Balkánském poloostrově. Svého času byla Černá Hora součástí bývalé Jugoslávie. Černá Hora, někdy také Montenegro, je hornatá země na břehu Jaderského moře. Ve 21. století stoupl v nebývale zájem turistů o tuto destinaci. A zájem je oboustranný – Černá Hora vychází svým návštěvníkům vstříc.
Černá Hora (Crna Gora, Црна Гора) hraničí s Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou na severu, na severovýchodě se Srbskem, na východě s Kosovem a na jihu s Albánií. Západní hranici Černé Hory tvoří pobřeží Jaderského moře.
S mírem se vrátili také turisté
Černá Hora byla jedinou následnickou republikou bývalé Jugoslávie, která podporovala Srbsko během občanských válek v devadesátých letech. Třebaže zájem turistů o Černou Horu v devadesátých letech opadl – v důsledku válečných událostí v bývalé Jugoslávii – se stabilizováním situace se turisté z celého světa do Montenegra navrátili. Uvádí se, že už v roce 2007 země dosáhla úrovně cestovního ruchu srovnatelné s předválečnou dobou. Od té doby se turismus kontinuálně rozvíjí, turistická infrastruktura je dokonalejší.
- Turisté přijíždějí do Černé Hory za účelem pobytu v některém z jadranských letovisek,
- za poznáním země (motocyklisté, cyklisté, turisté a autoturisté)
- a dále za outdoorovými a adrenalinovými sporty. Rafting na divoké vodě (podél nejhlubšího kaňonu Evropy), jízda na kajaku, jízda na horském kole, horolezectví, potápění, plachtění, kitesurfing, jízda na koni, turistika a paragliding.
Jak se v Černé Hoře domluvit
Oficiálním jazykem země je černohorština. Je téměř identická se srbštinou, chorvatštinou a bosenštinou. Obyvatelé rozumí i makedonštině nebo slovinštině. Psaná podoba černohorčtiny je buď v cyrilici nebo v latince. V místech s albánskou menšinou se hovoří albánsky. V turisticky navštěvovaných místech je možno domluvit se anglicky. Stačí lidé znají jako druhou řeč obvykle němčinu, italštinu (na pobřeží) nebo ruštinu.
Regiony Černé Hory
- Boka Kotorská: Tento záliv je považován za jeden z nejkrásnějších zátok v Evropě, a figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO (Perast a Kotor).
- Riviéra Budva: Hlavní turistická přímořská oblast s pěknými plážemi, historickými vesnicemi a bohatým nočním životem.
- Střední Černá Hora: „Srdce země“ s hlavním městem Podgoricaou, s historickým městem Cetinje a průmyslovým centrem Nikšić. Lokalita přírodních krás: národního park Skadarské jezero, a národního parku Lovćen.
- Pobřeží Černé Hory: Pobřeží Jaderského moře kolem měst Bar a Ulcinj.
- Severní Černohorské hory: Tato oblast je zcela zasazena do dinárských Alp, známých svou nedotčenou divokou přírodou. Turisty zajímá řeky Tara v národním parku Durmitor.
Města Černé Hory
- Bečići: Dva kilometry dlouhá jemná písečná pláž. Ve městě je mnoho středisek, penzionů a hotelů. Pobřeží Černé Hory je stejně nádherné jako pobřeží v Chorvatsku. Proto jeho hlavní turistické destinace mohou být v létě dost plné.
- Budva: Nejoblíbenější město známé pro své krásné pláže a pulzující noční život. Centrum starého města se nachází na malém poloostrově a jeho úzké, klikaté uličky skrývají množství historických budov, kostelů a malých náměstí.
- Cetinje: Staré královské město s velkým počtem muzeí, klášterů a bývalých ambasád.
- Herceg Novi: Založeno v roce 1382 a nachází u začátku Kotorské zátoky.
- Kotor: Starobylé opevněné město ležící hluboko v Boce Kotorské. Říká se, že je Boka Kotorská jednou z nejkrásnějších zátok na světě. Kotor je sevřený mezi modrým mořem na jedné straně a dramaticky strmým útesem na straně druhé.
- Nikšić: Druhé největší město v Černé Hoře, ekonomicky důležité.
- Perast: Malebné městečko, světová přírodní a historická památka UNESCO. Nejlepší architektonické památky pocházejí ze 17. a 18. století, kdy město patřilo Benátské republice. Typicky benátská, barokní architektura je vzácně zachovaná.
- Podgorica: Hlavní a největší město v Černé Hoře. V posledních několika letech zažívá obrovský architektonický boom.
- Ulcinj: Jedno z nejstarších měst na Jadranu. Krásné centrum a mnoho přírodních krás v okolí. Je také dobrým výchozím bodem pro návštěvu Skadarského jezera nebo pro přeshraniční návštěvu Albánie.
- Tivat: Malé městečko v Kotorské zátoce, rychle se rozvíjející hlavní turistické, obchodní a dopravní centrum.
- Žabljak: Centrum horského cestovního ruchu Černé Hory a oblíbené místo pro lyžaře.
Další zajímavá místa Černé Hory
- Národní park Biogradska Gora: Jeden z posledních nedotčených lesů v Evropě
- Národní park Durmitor: Rafting kaňonem Tara, což je nejhlubší kaňon v Evropě. Jedna z nejoblíbenějších aktivit v Černé Hoře
- Národní park Lovćen: Horská krajina s přírodními, kulturními a historickými scenériemi
- Mount Ostrog: Monumentílní stavba kláštera na téměř kolmém útesu hory Ostrog. Byl založen v 17. století, je to jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst na Balkáně. Historie ostrožského kláštera je velmi pohnutá, neboť vždy hrál významnou úlohu v dějinách Černé Hory a byl střediskem odporu proti tureckým okupantům.
- Národní park Skadarské jezero: Největší jezero na Balkáně a přírodní stanoviště velmi rozmanité flóry a fauny.
- Sveti Stefan: Malebné bývalé rybářské městečko na malém poloostrově nedaleko Budvy.
Foto: pixabay.com