Turecko je oblíbenou turistickou destinací, která nabízí snad všechno, co na dovolené chcete dělat. Můžete se opalovat na pláži, poznávat přírodu, které se od té naší tolik liší, ale také poznávat novou kulturu prostřednictvím jídla a setkávání s lidmi. Pokud vycestujete do nějaké cizí země, rozhodně byste si neměli nechat ujít ochutnávku pokrmů, které si tam můžete koupit. Pokud si ale budete vařit sami, můžete ušetřit nějaké peníze navíc. Jaké jsou ceny potravin v Turecku?
Měna v Turecku
Pokud vyrazíte do Turecka, můžete se zde pokusit udat euro nebo třeba dolary. Kurzy jsou ale obvykle natolik nevýhodné, že se vám vyplatí směnit si peníze na jejich národní měnu ještě v České republice. V Turecku se používá měna, která je zvaná turecká lira a nese označení TRY či TL. Jedna turecká lira je přibližně 0,8 Kč, to se ale do letní sezóny změnit, a to až o 0,5 Kč. Turecká lira se skládá ze šesti typů bankovek a 6 druhů mincí. Nejvyšší mince je 1 lira, nejvyšší bankovka je 200 lir.
Ceny potravin v Turecku
I když je pohodlnější objednat si hotel se stravou all inclusive, nákupem potravin na místě můžete ušetřit poměrně dost peněz. Téměř všechny potraviny jsou zde totiž levnější, než v České republice. Nejdráže nakoupíte v Istanbulu, a teprve poté v hlavním městě Ankaře. Je to z toho důvodu, že Istanbul je oblíbenější turistickou destinací. V ostatních částech Turecka můžete nakoupit ještě levněji.
Vejce, mléko a mléčné produkty
Mléko je základem naší stravy, ať už hovoříme o kravském mléku nebo produktech z něj, jako jsou sýry a jogurty. Za kolik je můžete nakoupit?
- 1 litr mléka vychází na 24 TL, což je v přepočtu asi 19 Kč. V Istanbulu můžete narazit na cenu ještě o 2 TL vyšší.
- 500 g sýra z tamější produkce vás vyjde asi na 145 TL, čili 116 Kč.
- Za balení vajec s obsahem 12 kusů zaplatíte 39 TL, což je 32 Kč. I toto je příznivá cena v porovnání s těmi českými.
- Kostka másla vychází na 90 TL, tedy přibližně 72 Kč. Tady je cena mírně vyšší než u nás.
Pečivo a jiné přílohy
Česká republika je národem, který si potrpí na pečivo. U snídaně se bez něj zkrátka neobejdeme. A na kolik nás vyjde v Turecku?
- Za bochník chleba, který váží 500 g, zaplatíte asi 10 TL, což je jen 8 Kč. Cena je to tedy několikanásobně nižší. U nás za stejný bochník zaplatíme i více než 30 Kč.
- Brambory v množství 1 kg vychází na 15 TL, což je 12 Kč. V České republice za kilo brambor platíme v průměru 28 Kč.
- 1 kg rýže stojí 28 TL, tedy asi 22 Kč.
Ovoce a zelenina
Nejenom zastánce zdravé stravy bude zajímat cena ovoce a zeleniny. Zde jsou nejoblíbenější druhy:
- 1 kg jablek stojí asi 21 TL, což je 17 Kč. I to je cena minimálně o 50 % nižší, než jablka, která můžeme zakoupit v České republice.
- 1 kg banánů vychází na 33 TL, což je 26 Kč. V České republice se na tuto cenu dostaneme jedině tehdy, když jsou banány v akci. Jinak jejich běžná cena asi 42 Kč.
- Na 1 kg hrušek si připravte 18 TL (asi 14 Kč).
- 1 kg okurky stojí 11 TL, což je 8 Kč.
- 1 kg rajčat stojí asi 25 TL, tedy 20 Kč. To je až čtyřnásobně méně, než u nás!
- 1 hlávka salátu vychází na 14 TL (asi 11 Kč). U nás koupíte salát za průměrnou cenu 37 Kč, i když je pravda, že v sezóně se můžeme dostat i pod 20 Kč za hlávku.
- 1 kg cibule vychází na 9,1 TL, což je okolo 7 Kč.
Maso a masné výrobky
Čerstvé maso je důležitou součástí naší stravy, pakliže nepatříme mezi vegany a vegetariány. Zde jsou jejich ceny v Turecku:
- 1 kg hovězí kýty vychází na 295 TL, v přepočtu tedy 238 Kč. Běžná cena v České republice je vyšší, obvykle 340 Kč.
- 1 kg kuřecích prsou stojí 103 TL, což je asi 83 Kč. U nás je nakoupíme za asi 212 Kč.
Nápoje
Zajímat vás samozřejmě budou i ceny nápojů, protože bez pití to zkrátka nejde.
- 1,5 litru vody (perlivé, neperlivé, jemně perlivé) od neznámé značky stojí pouhých 7 TL, tedy 5 Kč.
- Dvoulitrová láhev Coca Coly vychází na 44 TL, což je poměrně dobrá cena, v přepočtu 35 Kč.
- Láhev místního piva o objemu 0,5 l stojí 42 TL, což je 34 Kč. Tady je cena tedy mírně vyšší, než pivo, které byste si mohli nakoupit u nás.
- Láhev vína o standardní velikosti 0,75 l vychází na 160 TL, tedy asi 129 Kč. Hodně ale bude záležet na tom, jaké víno koupíte. K dostání jsou samozřejmě levnější i dražší značky.
Ceny v restauracích
Nejlevněji se najíte v pouličních stáncích, kde dostanete jídlo do ruky. Tady můžete začít na ceně asi 70 TL, což je asi 54 Kč. Přežít celou dovolenou na takových jídlech by ale mohlo být příliš jednotvárné. Proto vyzkoušejte také nějakou restauraci. Ta střední kategorie může nabízet menu pro dvě osoby už od 350 TL, což je asi 268 Kč. McMeal v McDonald´s stojí 80 TL, což je 61 Kč. A jaké jsou ceny nápojů v restauracích?
- Domácí točené pivo o objemu 500 ml vychází na 40 TL (31 Kč).
- Točené pivo z dovozu o objemu 0,33 l stojí 50 TL (38 Kč).
- Cola nebo Pepsi v láhvi 0,33 l stojí 13 TL (10 Kč).
- Voda o objemu 0,33 l vychází na 5,1 TL (4 Kč).
- Cappuccino vychází na 33 TL (25 Kč).
- Káva typu espresso stojí 23 TL (18 Kč).
Cigarety v Turecku
Cigarety vychází cenově velice podobně jako v České republice. Některé značky mohou být dokonce i levnější. Nemusíte se tedy jimi předzásobovat a nepočítejte ani s tím, že je v Turecku nakoupíte o tolik levněji, aby se vám vyplatilo dovážet jich po kartónech. To za benzín bychom výrazně ušetřili. S cenou 22 TL za litr, což je asi 17 Kč, je to cena velice výhodná. Taxík na 8 km vychází na 85 TL, což je asi 64 Kč.