Sicílie je ostrov, který náleží k Itálii. Tento stát považujeme za poměrně levnou prázdninovou lokalitu. Sicílie je ale ostrovem, který nabízí bílé písky a luxusní hotely, takže zde můžete najít i poměrně drahé ceny. Nemusíte se ale obávat, ne všechno je zde drahé. Bude dost záležet na tom, kde budete dovolenou trávit a jak přesně se budete stravovat. Asi nepřekvapí, že dražší bude stravování v restauracích, než vlastní vaření.
Ceny na Sicílii
Pokud si přepočtete ceny jednotlivých potravin a služeb na Sicílii, zjistíte, že budete muset zaplatit více, než byste zaplatili v České republice. A to průměrně o 1,24 více než u nás. Ovšem záleží také na tom, na jaké standardy jste zvyklí. Pokud si vystačíte s ubytováním v hostelu, bude vás to stát v průměru 514 korun (čili 22 euro). Pokud toužíte po tříhvězdičkovém hotelu, zaplatíte asi 1 400 korun (61 euro) na noc. Takové ubytování můžete najít i v České republice a v podobných cenových relacích.
Potraviny ze supermarketu
Pokud chcete na své dovolené co nejvíce ušetřit, vyplatí se nakupovat jídlo ze supermarketů a v penzionu si ho pak uvařit. Je otázkou, zda vaše ubytování bude nabízet možnost využít kuchyňku – pokud si chcete vařit sami, tuto informaci si ověřte předem. Jaké potraviny se vám mohou hodit? Podívejme se na ty nejoblíbenější:
- Mléko – hodí se pro děti, ale také pro dospělé (ať už do kávy nebo na vaření). Za litrovou lahev mléka zaplatíte průměrně 25 korun (asi 1,1 euro).
- Lokální žlutý sýr – jedná se o místní lahůdku, kterou byste si neměli nechat ujít. Za jeden kilogram tohoto sýra zaplatíte asi 250 korun, což je asi 11 euro.
- Pivo – milovníky piva jistě zajímá, za kolik se dá nakoupit tento lahodný nápoj. Jedná se o průměrnou cenu za pivo v plechu nebo láhvi o objemu 500 ml (nikoli točené pivo). Zaplatíte asi 47 korun (2 eura).
- Víno – máte-li raději víno, pak za tu ve střední cenové relaci zaplatíte asi 3 eura, což je 71 korun. Hovoříme o láhvi o objemu 750 ml.
- Klobása – jestliže toužíte po nějakých uzeninách, můžete se rozhodnout koupit si klobásy. Jeden kilogram vás vyjde na asi 398 korun, což je 17 eur. Samozřejmě se jedná o průměrnou cenu, klobásek je spousta druhů. Můžete je tedy koupit klidně i za poloviční cenu nebo za dvojnásobnou.
- Bochník chleba – jedná se o pečivo o hmotnosti asi 500 g. Obdobné ceny platí také například pro bagety či jiná pečiva. Za takto velké pečivo zaplatíte asi 41 korun.
- Jablka – chcete-li něco zdravého, budete se rozhlížet také po ovoci a zelenině. Jablka jsou skvělá na cestu. Za jeden kilogram zaplatíte průměrně 48 korun. Opět bude hodně záviset na druhu.
- Banány – za jeden kilogram banánů zaplatíte asi 35 korun.
- Pomeranče – za kilogram pomerančů můžete zaplatit asi 30 korun.
- Rajčata – chutná rajčata si zde můžete dopřát za cenu asi 60 korun za kilogram.
- Salát – jednu hlávku salátu koupíte za cca 30 korun.
- Voda – láhev o objemu 1,5 litru neslazené vody můžete koupit již od 7 korun.
Stravování v restauraci
Pokud se vám na dovolené nechce vařit, budete se muset spolehnout na stánky s občerstvením a restaurace. Připravte se, že v tomto případě bude zapotřebí navýšit si rozpočet na dovolenou, protože tento způsob stravování je sice pohodlnější, bohužel také nákladnější. Před příchodem do každé restaurace si můžete prozkoumat její nabídku jídel, ale také cenové relace. Nemusíte se tedy bát, že budete nepříjemně překvapení.
- Jídlo v levnější restauraci – pokrm v restauraci vás vyjde průměrně na asi 250 korun. Jedná se o cenu, která se od stravování v českých restauracích nemusí příliš lišit.
- Tříchodové menu – pokud zatoužíte po tříchodovém menu, což je v tomto případě těstoviny, hlavní jídlo a dezert, připravte si částku asi 1 250 korun.
- Točené pivo – milovníci piva si za točené pivo budou muset připlatit. Zaplatíte asi 86 korun za půllitr. Dobře si tedy rozmyslete, kolik si jich dáte.
- Cappuccino – v tomto případě můžete dokonce ušetřit! Zatímco v českých restauracích zřídka narazíte na částku od 50 Kč, průměrná cena cappuccina na Sicílii je asi 45 korun.
- Coca Cola – klasická malá láhev koly o objemu 0,33 litru stojí v restauraci asi 45 korun.
- Voda – pokud si dopřejete perlivou nebo neperlivou vodu o objemu 0,33 litru, zaplatíte asi 25 korun.
Stravování v rychlém občerstvení
Zlatou střední cestou stravování mohou být pokrmy z rychlého občerstvení. Vycházejí o něco dráž, než potraviny nakoupené v supermarketu, jsou ale levnější než jídlo z klasické restaurace. Nicméně tímto způsobem budete ochuceni o místní pochoutky, protože nabídka v rychlých restauracích, jako je McDonalds nebo BurgerKing je ve všech státech velmi podobná.
- Za typický pokrm z tohoto typu restaurace zaplatíte asi 6 euro, což je cca 142 korun.
- Jeden cheeseburger vychází na 43 korun, čili 1,8 euro.
- Cappuccino koupíte za 31 korun (1,3 euro), espresso za 0,92 eur čili 22 korun.
Tipy, jak ušetřit
Pokud chcete co nejvíce ušetřit, vyhýbejte se typickým turistickým letoviskům. Navštívit místa mimo ně ale může být o něco nebezpečnější. Záleží tedy na tom, co zvážíte. Vzhledem k tomu, že Italové jsou přátelský národ, můžete si nechat poradit od místních, kam zajít na večeři, aby to dobře chutnalo a málo stálo. Nejlevnější jídlo nakoupíte v supermarketech. Zavítáte-li do restaurace, dejte pozor, zda nenajedete pojem „coperto“. To totiž znamená, že každý účastník stolování bude muset zaplatit poplatek, který činí asi 2,5 eura na osobu. Stolování se tak může prodražit.