Bali je ostrov v Indonézii, který leží na západě Malých Sund. Našli bychom jej mezi Jávou a Lomboem. Největším městem je Denpasar, který má asi půl milionu obyvatel. Na Bali se platí indonéskou rupií, která má mezinárodní zkratku IDR. S sebou si můžete vzít i dolary (USD) či eura (EUR), které můžete směnit přímo na ostrově. Abyste měli představu o tom, kolik rupií je zhruba v české měně či eurech, tak si to představte následovně (kurzy se samozřejmě mohou měnit, je to orientační): 100 000 IDR je asi 200 Kč nebo 8 EUR.
Ceny na Bali
I když je dovolená na tomto ostrově poměrně drahou, je to dáno vzdáleností a nikoli tím, že by šlo o drahý ostrov. Ve skutečnosti jsou tamější ceny srovnatelné s těmi v České republice. Jsou oblasti, ve kterých si budete muset připlatit, jako například hotelové obchody a restaurace. Na druhou stranu ale existují i místa, na kterých se dá ušetřit. Budete-li se stravovat u pouličních stánků, můžete výrazně ušetřit. Jídla zde jsou dokonce levnější, než srovnatelné varianty v České republice.
Smlouvání cen
Pokud rádi smlouváte o ceně daného produktu, pak určitě navštivte stánky, kterých je na ostrově celá spousta. Můžete tu zakoupit suvenýry, jako je typický šátek s motivy Bali (do 100 Kč), lehounké letní šaty (do 200 Kč) či výrobky z bambusu. Stánkoví prodejci nabízí též ovoce a zeleninu za dobrou cenu. Dopřát si můžete i exotické druhy. Dejte si ale pozor na to, když si necháte ovoce zpracovat (například rozpůlit). Nástroj by měl být čistý, abyste neměli střevní potíže. V kamenných obchodech se ceny nesmlouvají, jsou pevně dané. Nesmlouvejte o nich, je to zbytečné.
Ceny jídel v restauracích
Pokud hledáte co nejlevnější možnost, navštivte tamější warungy. To jsou menší restaurace obvykle s výhledem na moře, které nabízí rýži či nudle s různými kombinacemi masa. Levně vás vyjdou plody moře nebo klasické „jídlo do ruky“ (hamburger apod.) – 30 až 40 Kč. Za jedno jídlo zaplatíte asi 100 Kč. Pokud vyrazíte do restaurace střední třídy, počítejte s cenou okolo 250 Kč na osobu na jedno jídlo. Menu v McDonalds´s vychází na asi 112 Kč. Za domácí pivo zaplatíte v restauraci asi 52 Kč (za klasický půllitr), pivo známých značek pak může vystoupat až na 68 Kč za objem 0,33 l. Coca cola či Pepsi stojí asi 28 Kč za láhev 0,33 l. Stejný objem vody vyjde na cca 19 Kč.
Ceny potravin na Bali
Ceny v restauracích nejsou příliš vysoké, někdy se vyplatí dokonce více, než kupovat samotné potraviny v supermarketech. Navíc tak můžete ochutnat i tamější kuchyni. Co se týká cen, tak místní potraviny jsou zde dokonce i levnější, než v České republice. Avšak potraviny z dovozu se mohou prodražit, a to tak, že mohou mít dokonce dvojnásobnou cenu než u nás. Mezi velmi drahé potraviny patří zejména sýr.
Mléko, vejce a mléčné produkty
Mléčné produkty řadíme za ty, které jsou dražší. Můžete ale ušetřit, když místo supermarketů nakoupíte na trhu.
- Za 1 litr mléka zaplatíte v supermarketu asi 35 Kč, což je poměrně vysoká cena. Nižší ceny nabízí trhoví prodejci, kde můžete sehnat stejné množství mléka za asi 26 Kč.
- 12 kusů vajec v balení koupíte za 34 Kč. To je poměrně příznivá cena. Na trhu můžete usmlouvat cenu ještě o 10 Kč nižší.
- Populární žlutý sýr vychází na více než 200 Kč za kilogram. Trhoví prodejci jej mohou nabídnou za cenu 186 Kč/kg.
- Hermelín vychází na 120 Kč!
- Tvarohový sýr koupíte za 159 Kč/kg.
Pečivo a přílohy
Ceny jsou srovnatelné a někdy dokonce nižší ve srovnání s Českou republikou:
- Bochník chleba o hmotnosti 500 g vás na trhu může vyjít i na 20 Kč. V supermarketu pak 34 Kč.
- Toastový chléb stojí 10 Kč za malé balení.
- Brambory vychází na trhu za 18 Kč/kg, v supermarketu až 38 Kč/kg.
- Rýže je velmi lehká, na trhu k sehnání za 20 Kč/kg, v supermarketu za 25 Kč/kg.
Ovoce a zelenina
Větší výběr ovoce a zeleniny je v supermarketech, ale i zde platí, že jsou ceny vyšší. Trhoví prodejci sice nemusí nabízet všechny druhy ovoce a zeleniny, po kterých toužíte, nicméně jejich ceny jsou o dost příznivější.
- Jablka jsou zde poměrně drahá. Na trhu jsou k dostání za 60 Kč/kg, v supermarketu pak ještě o 10 Kč více. Hodně ale záleží také na tom, jaký druh jablek zvolíte.
- Pomeranče jsou poměrně levné, na trhu narazíte na cenu 32 Kč/kg. V supermarketu zaplatíte o 5 Kč více.
- Melouny jsou o dost levnější, než u nás. Zaplatíte za ně asi 10 Kč/kg.
- Hlávkový salát stojí 15 Kč za hlávku. V supermarketu ještě o 5 Kč více.
- Rajčata na trhu obvykle nenajdete. V supermarketu se prodávají přibližně za 31 Kč/kg. Záleží ale také na sezóně.
- Za 1 kg banánů zaplatíte asi 33 Kč.
- 1 kg cibule stojí okolo 46 Kč.
Nápoje a cigarety
Cigarety jsou poměrně levnou komoditou. Některé značky stojí dokonce o polovinu méně, než nejlevnější cigarety u nás. U nápojů jsou ceny následovné:
- Láhev vody (perlivé, jemně perlivé či neperlivé) o objemu 1,5 litru stojí asi 11 Kč. Značkové vody jsou samozřejmě dražší.
- Láhev vína střední kategorie vás může vyjít i na 400 Kč (klasická láhev 0,75 l).
- Pivo domácí značky stojí asi 49 Kč za půllitrovou láhev. Pivo z dovozu vychází až o 20 Kč dráž, a to je láhev obvykle 0,33 litru.
- Láhev whisky stojí asi 600 kč, ginu 500 Kč a za rum zaplatíte asi 600 Kč za láhev.
Maso a masné výrobky
- Kuřecí prsa bez kosti a kůže stojí asi 99 Kč za kilogram.
- Hovězí maso libové (srovnatelné s naší hovězí plecí) vás vyjde na 251 Kč za kilogram.
- Klobásy stojí 159 Kč/kg. Záleží ale na druhu.