Celková anestezie

Celkovou anestezii neboli narkózu využívají lékaři k léčbě nejrůznějších stavů, zejména při rozsáhlých operacích. Jde o uměle navozený útlum vědomí, během kterého pacient nemůže vnímat podněty z okolí a bolest. Zároveň se s její pomocí vytvářejí vhodné podmínky pro operační výkon, kdy je tělo v klidu a nehýbe se.

Složky celkové anestezie

Správně prováděná anestezie se skládá z následujících složek:
  • 1. Hypnotická složka – ztráta vědomí = pacient nevnímá. Daného stavu se dosahuje intravenózním podáním anestetik nebo inhalací plynných anestetik.
  • 2. Analgezie odstranění vnímání bolestí a také reflexů, reakcí na zásahy do organismu, typicky může jít o poruchy srdečního rytmu, zvýšení krevního tlaku nebo nadměrné pocení. Daného stavu se dosahuje podáním silných analgetik, které působí na celý organismus či lokálně.
  • 3. Svalová relaxace svalové uvolnění umožňuje hladký průběh operací, především takových, které zasahují do tělesných dutin, například v oblasti břicha či hrudníku. Daného stavu se dosahuje utlumením motorických center v mozku a drah v míše podáním inhalačních anestetik.
  • 4. Vegetativní stabilizace – narkóza v potřebné hloubce a kvalitě zajišťuje vegetativní stabilitu, aby nedošlo ke stresové reakci na zákrok.

Rizika celkové anestezie

Narkóza představuje poměrně velký zásah do organismu, proto je třeba pamatovat i na rizika s ní spojená. Díky moderním postupům a používaným látkám je naštěstí nebezpečí závažných komplikací malé. Zdravý jedinec se tak před operací nemusí ničeho obávat.

Samozřejmě, o něco obezřetnější musí být pacienti, kteří trpí nějakou chorobou srdce či například cév nebo plic. V každém případě vždy pomůže, když je jedinec v dobré kondici a dlouhodobě dodržuje zásady zdravého životního stylu.

Jak se na celkovou anestezii připravit?

Pokud vás čeká operace s narkózou, striktně dbejte na doporučení od lékaře. A to i taková, která se vam zdají být až banální. Každé z nich je podmínkou hladkého průběhu. Obecně je potřeba minimálně 6 hodin předem nejíst a nepít. Také byste neměli žvýkat 4 hodiny před začátkem. Kuřáci si musí odepřít cigaretu nejméně 13–16 hodin před zákrokem, ještě lepší je, když přestanete kouřit už týden předem. Nezbytně nutné je i absolvování předoperačního vyšetření a 100% zdraví – vadí i obyčejná rýma či kašel, zvýšená teplota nebo opar na rtu.

Další druhy anestezie

Kromě celkové anestezie využívají lékaři i další druhy této metody. Volba konkrétního typu se odvíjí od povahy operace a jejího rozsahu. Existuje tak i lokální neboli místní anestezie, při které je utlumena pouze určitá oblast těla (například končetina). Poté rozlišujeme ještě kombinovanou anestezii, která znamená využití celkové a lokální.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno