Celerová nať

Celer se k nám dostal z oblastí na hranici Asie a Evropy. Stále častěji se u nás začíná používat a pěstovat. Celerová nať se používá už od starověku, a proto je považována za jeden z nejstarších druhů zeleniny na světě. Důvodem jeho popularity může být to, že je to skvělý detoxikační prostředek, který nám pomáhá zhubnout. Má totiž nízký počet kalorií, ale přitom vysoký obsah živin a vitamínů.

Zelenina

Vlastnosti celerové nati

Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů jej stále více lidí zařazuje do svého denního jídelníčku. Celerová nať se používá k ochucení různých pokrmů – a to jak listy čerstvé, tak i ty sušené. Celerovou nať je možné konzumovat syrovou, vařenou i dušenou. V kuchyni se nejčastěji používá kořen celeru (celer bulva), který dává každé polévce jedinečnou chuť – někteří dokonce tvrdí, že dokáže nahradit i sůl. Kořenový celer je v Řecku důležitou součástí rybích pokrmů. Stojí za zmínku, že celer má pouze 10 kalorií v 10 g.

Obsah celerové nati

Celerová nať je mimo jiné zdrojem aromatických olejů. Flavonoidů a glykosidů, které stimulují srdce. Kromě toho obsahuje velké množství vitamínů C a E, vitamínů B a kyseliny listové. Celer také obsahuje zinek, železo, hořčík, draslík a vápník. Díky těmto vlastnostem je celer jedním z nejpoužívanějších druhů zeleniny. Oblíbené jsou zejména celerové koktejly, které jsou zdrojem vitamínů a minerálů. Takový nápoj odstraňuje z těla toxiny, cholesterol a triglyceridy a navíc je skvělým způsobem, jak zkonzumovat poměrně velké množství celerové nati najednou.

POZOR! Celer může u některých lidí způsobit alergickou reakci.

Řapíkatý celer

Tipy pro nákup celerové nati

Pokud vybíráte celer nebo jen celerovou nať, vždy se zaměřte na to, aby stonky byly pevné a tvrdé. Chcete-li zachovat všechny cenné vlastnosti, uchovávejte celerovou nať v ledničce po dobu maximálně jednoho týdne. Životnost lze prodloužit tak, že celerovou nať ponoříte do sklenice s vodou (podobně jako řezané květiny) a zabalíte do sáčku – takto pak uložíte v lednici. Vhodné je také celerovou nať nasekat na potřebné kousky a zmrazit ji.

Celer v kuchyni

Chuť celeru je poměrně intenzivní, proto by měl být používán s mírou. Pro terapeutické účely je lepší zvolit celerová semínka dostupná v obchodě s biopotravinami, což nám dá jistotu, že nebyla dříve ošetřena chemickými ochrannými látkami. Celer je v poslední době výživovým hitem. Recepty se celerem jsou velmi rozmanité. Syrovou celerovou nať používáme zejména v salátech, pomazánkách, koktejlech a smoothie. Celerovou nať můžeme vařit v polévkách, omáčkách či vývarech, protože jim dodá svou jedinečnou chuť. Natí lze posypat libovolný vařený pokrm.

Zelené palačinky

Připravte si 4 stonky celeru, které omyjte ve vodě a vložte ho do mixéru. V samostatné míse promíchejte 200 ml vody a 250 ml mléka. Trochu této směsi odlijte do mixéru k celeru a rozmixujte dohladka (lze to také udělat s pomocí tyčového mixéru). Tuto směs nalijte pak k připravené mléčné směsi. Přidejte 3 vejce, 250 g mouky a 2 lžíce oleje. Pořádně promíchejte, aby vzniklo hladké těsto. Nechte ho odstát asi 10 minut.  Poté už smažte tak, jako klasické palačinky.

Celerové smoothie

Celerové smoothie

Svazek nati řapíkatého celeru dejte spolu s 1 oloupanou salátovou okurkou, 2 menšími zeleným jablky (oloupanými a zbavenými jádřince), 1 pomerančem a 1 lžičkou strouhaného zázvoru do mixéru. Rozmixujte do hladka a zastříkněte šťávou z 1 limetky. Podle chuti můžete osladit – například nějakým přírodním sladidlem (xylithol, erythrytol apod.).

Jarní polévkový krém

Na začátku nakrájejte 6 stonků celeru, 1 mrkev, 1 petržel a 1 cibuli na jemno. Opečte je na 2 lžících másla dozlatova. Poté přilijte asi 1 l vody a přiveďte k varu. Snižte teplotu a vařte asi 25 minut doměkka. Osolte a opepřete podle chuti. Když je zelenina měkká, můžete polévku rozmixovat dohladka. Celerovou nať nasekáme na jemno a podáváme ji posypanou na polévce společně s krutony.

Celerová nať

Zdravotní účinky celeru

Podle vědců obsahuje 86 látek, které mají pozitivní vliv na zdraví. Má čisticí účinek, zvlhčuje pokožku, takže je sametová a jemná. Kromě toho pomáhá eliminovat otoky a zabraňuje působení volných radikálů. Konzumace celeru stimuluje metabolické procesy a pomáhá očistit tělo od nahromaděných toxických látek. Díky obsahu vlákniny je vhodný pro podporu zažívání a je vynikajícím lékem na zácpu. Velkou výhodou celeru je jeho nízkokalorický obsah – 100 g obsahuje pouze 13 kalorií (více než 90 % jeho obsahu tvoří voda).

Zdrojem negativních kalorií

Cennou vlastností celeru je také to, že poskytuje tzv. negativní kalorie. To znamená, že tělo spotřebuje více energie na trávení celeru, než kolik kalorií celer potřebuje. Celerová šťáva dokonale vyživuje tělo a zároveň poskytuje mnoho vitamínů a minerálů. Má alkalizační vlastnosti, díky nimž odkyseluje tělo a pomáhá odstraňovat odpadní látky. Navíc dodává energii, stimuluje a usnadňuje hubnutí. Funguje také skvěle na stav pokožky, vlasů a nehtů. Stojí za to vymačkat celerový džus tak často, jak je to možné – má zajímavou chuť a hodí se k jiné zelenině a ovoci. K přípravě celerové šťávy použijte stonky i aromatické listy.

Celer

Celerový olej

Celerový olej má uklidňující účinek na celý nervový systém. Na druhé straně může celerový olej podporovat léčbu hypertenze. Celer je díky obsahu živin a éterických olejů ideálním předkrmem, protože stimuluje chuť k jídlu. Celer (nesolený) díky obsahu draslíku pomáhá udržovat normální krevní tlak. V orientální medicíně se používá k léčbě hypertenze. Má příznivý účinek na práci ledvin, urychluje očistu těla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno