Není celer jako celer. Zatímco v našich kuchyních je nejpoužívanější celer bulvový, ve středomořské kuchyni a v Americe dávají přednost celeru řapíkatému. Ten si však u nás proráží cestu poměrně pomalu, což je škoda. Pojďme si ukázat, jaké jsou jeho výhody a jaké mohou být důvody k tomu jej začít v kuchyni používat.
Celer řapíkatý
Už Řekové a Římané znaly řapíkaté odrůdy celeru. V té době byl pojídán především při smutečních obřadech a na pohřbech – celer se považoval za zeleninu, symbolizující smutek a smrt. V průběhu let se ale jeho použití změnilo. již od středověku se celer používal do polévek a pod maso. Ke konci 19. století se na českém území začal pěstovat celer bulvový, na řapíkatý se však zapomnělo. Proto nemá v naší kuchyni velkou tradici a pomalu se na naše stoly dostává až nyní.
Celer a zdraví
Dříve, než se podíváme na to, jak celer připravovat, řekneme si něco o látkách, které obsahuje a o prospěchu na lidský organismus. Řapíkatý celer obsahuje velké množství vitamínu C. Možná vám to přijde zvláštní, ale řapíkatý celer má mnohem více tohoto vitamínu než většina citrusů. Mimo to obsahuje celou řadu vitamínů B, ale i K či E. Obsahuje také minerály, funguje antioxidačně a vyplavuje z těla nebezpečné a zdraví škodlivé toxiny. Celer řapíkatý je opěvován i pro povzbuzující účinky pro lidský metabolismus a odstraňování přebytečné močové kyseliny. Zkrátka, našemu tělu konzumace řapíkatého celeru prospívá opravdu významně a byla by škoda jej do jídelníčku nezařadit.
Použití celeru
Řapíkatý celer má v kuchyni bohaté využití. Používá se do polévek, na omáčku či jen tak k zakousnutí. Řapíkatý celer však musíte dobře vybrat a především správně připravit, aby jej bylo možné konzumovat.
Nákup řapíkatého celeru
Pokud se chcete pustit do použití celeru, vše začíná jeho nákupem. Na pultech obchodů jej naleznete pravděpodobně během celého roku, počítejte však s tím, že nejchutnější kusy objevíte v letních měsících. Délka řapíků celeru by měla být přibližně kolem 30 centimetrů. Řapíky by neměly být příliš krátké, ovšem ani přerostlé. Vybírejte jen takové kousky, které vypadají opravdu čerstvě a mají zdravé, nemocemi nenapadené lístky. Nahnědle povadlé listy mohou naznačit, že něco není v pořádku.
Loupání celeru
Především vnější řapíky obsahují velké množství vláken, jejichž chuť není zrovna ideální. Právě tato „slupka“ by vám mohla pochutnání na celeru překazit. proto je třeba řapíkaté celer pořádně oloupat, aby byl jemný, křupavý, ale neměl vláknitou strukturu. Řapíkatý celer je možné loupat ručně, především u silnějších kousků. Pokud vám však tento způsob loupání nevyhovuje a nejde, vezměte do ruky škrabku a řapíkatý celer oškrábejte jako bramboru.
Vybrat a připravit řapíkatý celer pro další použití v kuchyni tak není vůbec náročné. Věříme, že si tento druh zeleniny oblíbíte a že si najde ve vašem jídelníčku své pevné místo.