Bramborové patenty

Bramborovým plackám s povidly, jež jsou zejména moravskou krajovou specialitou, se říká všelijak, takže je můžete znát i jako bramborové patenty. A jak se vlastně připravují a co byste o nich měli vědět?

Jak jsme už předeslali, jde o typicky české jídlo. A není k němu potřeba ani příliš mnoho surovin. Ovšem za trochu péče při přípravě se vám odmění opravdu báječnou chutí. Však uvidíte.

V hospodách na ně nenarazíte

Bohužel bramborové patenty nepatří ke specialitám, které by si našly cestu do krajové gastronomie určené pro turisty. Pokud tedy chcete vědět, na čem asi pochutnávaly naše babičky, budete si je muset připravit sami. A jak na to?

Další názvy pro tuto specialitu

Už jste někdy slyšeli o přesňácích nebo lokších? Tak to je také ono. A zkráceně se jim říká také patenty. Nic složitého na tom není, i když někdy mohou být krajové názvy dost matoucí.

Vyberte si správné brambory

Pokud si chcete bramborové patenty připravit doma, tak dost možná zjistíte, že je to docela věda. Ne, nepřeháníme. Nejdříve musíte vybrat dostatečně moučné brambory. Ty potom den předem uvařte a nechte přes noc zcezené odpočívat. Vření se slupkou je důležité, brambory pak obsahují méně vody. Musíte tedy vybrat pěkné a nepoškozené kousky.

Jak na další přípravu

Druhý den je oloupejte a nastrouhejte na hrubším struhadle. Přidejte k nim mouku tak, aby z nich vznikla hustší kaše a mírně osolte. A to je vše – o pravdu tam nic jiného nepatří, dokonce ani vajíčko, čemuž se lidé často diví. Ale moučné brambory budou na pánvi u sebe držet i tak. Rozehřejte sádlo a smažte tenké placičky. Po obou stranách by měly mírně zhnědnout.

Čím je vhodné bramborové patenty

Pokud byste se chtěli striktně držet historie, byla by to povidla a mák. To jsou totiž ingredience, kterých měli chudší obyvatelé venkova vždy dostatek (což je při dnešních cenách máku trochu paradox, že?). Ovšem bohatší vrstvy používaly jako náplň i krémové sýry nebo opečené maso. Pokud se však mluví i bramborových patentech, pak máme vždy na mysli jako náplň povidla a mák.

Vylepšete lokše další staročeskou ingrediencí

Že vám jejich chuť přijde trošku fádní? Nevadí, vsaďte na málo známou pracharandu. Jde vlastně o sušené plané ovoce. Dříve se takto zpracovávala veškerá pláňata, a to zejména jablka a hrušky. Velmi oblíbená byla však i pracharanda z kdoulí. Dnes ji seženete v obchodech s bio výživou nebo tam, kde se specializují na krajové recepty. A jak ji použít?

Lokše naplňte svou oblíbenou sladkou náplní a pracharandu nakonec nasypte navrch. Sviňte do úhledné ruličky a můžete konzumovat. Moderní konzument této speciality si pak často navrch dává i šlehačku nebo strouhanou čokoládu, takže pokud máte chuť klidně se bez obav inspirujte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno