Bederní ústřel, lumbago nebo houser. Tři pojmenování pro jednu nepříjemnou nemoc, která e projevuje bolestí a ztuhlostí zádových svalů. Trápí vás houser? Jak se bederního ústřelu zbavit? Proč vzniká a jaké jsou možnosti prevence?
Bederní ústřel může vnějšímu pozorovateli připadat legrační – postižený se totiž zpravidla nachází v mírném předklonu, protože jeho trup je v blokovém postavení, zádové svaly jsou ztuhlé a bolí. Není možné, aby se narovnal, a jeho pohyb je ztížený. Bederní ústřel se zpravidla objeví zčistajasna po zvednutí těžkého břemene, předklonu nebo jiném prudkém pohybu.
Každý z nás si jistě vybaví několik scének z různých filmů, kdy postavu zastihl houser v tom nejméně příjemném okamžiku. Houser je zpravidla projevem poškození páteře (například vyhřezlá ploténka, opotřebování meziobratlových plotének, artritida). Svoji roli ale může sehrát i stres nebo psychické vypětí. Kromě toho se může jednat i o projev onemocnění vnitřních orgánů, jako jsou například ledviny (ledvinové kameny), žlučník (žlučové kameny).
Jak poznat bederní ústřel?
To, že k vám „přichází houser“ nemusíte vůbec poznat. Zpravidla je jeho nástup rychlý (objeví se při zvednutí těžkého předmětu). Varovat by vás ale měli bolesti zad, především při pohybu. Pokud se u vás bederní ústřel projeví, poznáte ho podle bolesti v zádech, ztuhnutí svalů, omezení pohyblivosti. Objevit se mohou také horečky nebo výstřely bolesti do nohy. Lékaře vyhledejte zejména v případě, že trpíte horečkou, nevolností, zvracením, mravenčením v končetinách.
Léčba bederního ústřelu
Důležitý je především klidový režim na lůžku – nejlépe na tvrdé podložce. Bolest mohou zmírnit analgetika. Jako prevence bederního ústřelu pomáhá rehabilitace, masáže, plavání. Pacienti by se také měli vyvarovat zvedání těžkých předmětů.