Bolest za krkem obvykle vzniká v důsledku nadměrné a jednostranné zátěže. Tu může způsobit špatné držení těla jako takové nevhodně vedený opakující se pohyb například při sportu, ale i obyčejné sezení, typicky za stolem u počítače nebo při řízení auta. Jedná se tak o problém, se kterým se někdy setká většina lidí. Co dělat, když už nás trápí? A dá se těmto obtížím efektivně předcházet?
Příčiny bolesti za krkem
Nejčastější příčinou bolesti za krkem je namožené šíjové svalstvo, které z důvodů nesprávného držení těla přebírá zátěž jinak náležící mezilopatkovým svalům a svalům na přední straně krku. Další příčinou může být zatížení této oblasti při spaní, kdy je delší dobu hlava v určité poloze, která nutí šíjové svalstvo udržet celou její váhu. Po takové noci se probouzíme s pocitem tzv. přeleženého krku.
Bolest však může vzniknout i bez zjevného fyzického podráždění. Nezřídka se rozvíjí jako reakce na nějakou stresovou záležitost. V tomto případě dojde nejprve k určitému zatuhnutí a poté k samotným bolestivým projevům.
Nutno také připomenout, že příčinou bolesti za krkem může samozřejmě být i úraz nebo trauma krční páteře. A ani si jej nemusíme uvědomovat. Stačí prudší pohyb například při sportu nebo například náhlé brždění v autě a krční páteř může být tímto způsobem poškozena.
Důsledky bolesti za krkem
Pokud je oblast šíje a krční páteř jakýmkoliv způsobem poškozena, nemusí se to projevit jen bolestí v těchto místech. Není nic neobvyklého, když se bolest dále prolíná do jiných částí těla.
- Závratě a pocity na zvracení – napjaté nebo namožené šíjové svaly mohou tímto svým stavem ovlivnit oblast v mozku, která se stará o vnímání rovnováhy (typicky v důsledku zhoršeného zásobování cévního okrsku)
- Bolesti hlavy, migrény – šíjové svalstvo se upíná v týlní oblasti, skrze kterou se pak traumatizace mohou přenášet do oblasti hlavy
- Mravenčení prstů u rukou
Léčba bolesti za krkem
Ve většině případů se bolest léčí běžnými postupy, které zahrnují režimová opatření (vyvarování se bolestivým podnětům v podobě nežádoucích pohybů, případně klid na lůžku apod.) a eventuálně podávání analgetik či užívání speciálních mastí, kterými se potírá postižené místo. Podpůrným prostředkem léčby může být i masáž a různé rehabilitační techniky. Vhodnou pomocí jsou i cviky na uvolnění šíjového svalstva.
Prevence bolesti za krkem
Stěžejním bodem účinné prevence je pravidelný pohyb a vhodné sportovní aktivity. Často pomůže i pouhá změna rutinních návyků – místo výtahu využívat schody, jízdu autem či MHD alespoň částečně nahradit chůzí apod. Velmi vhodné je také věnovat se cvičení, které posílí šíjové a zádové svalstvo, což pak výrazně napomáhá udržovat tělo ve správné poloze. Pokud nevíte, jak na to, existují i speciální skupinová cvičení zaměřená právě na prevenci bolestí zad.