Bolesti hlavy patří k nejčastějším zdravotním problémů, které nás pronásledují několikrát do měsíce. Lidská hlava se dokáže rozbolet z milionu možných důvodů. Některé jsou závažnější, další relativně zanedbatelné. Dnes vynecháme bolest způsobenou vnějšími vlivy – alkohol, drogy, chemikálie atd. a zaměříme se na klasické zdravotní problémy. Odpovíme si na otázku, co vše může způsobovat bolesti hlavy vzadu?
Migréna – neporazitelný nepřítel
Na migrénu trpí více ženy než muži – odhaduje se celá pětina žen. Jedná se o křeče mozkových cév, které způsobují silné a často i vleklé bolesti hlavy na různých místech. Někoho bolí čelo nebo temeno hlavy a jiný si zase může stěžovat na bolest vystřelující do týlu.
Bohužel dosud lékaři nenašli lék, jež by dokázal nepříjemné příznaky spojené s migrénou zahnat. Mezi ně patří zvracení, světloplachost, bolesti kloubů a pochopitelně silná bolest hlavy.
Jediné co vám pomůže je klid, tma a speciální léky předepsané lékařem (s Ibalginem daleko nedojdete). Nezapomeňte pořádně větrat, protože chladný vzduch je pro migreniky velice důležitý. K zahození není ani aromaterapie – doporučujeme např. eukalyptus, levanduli, meduňku a mátu v podobě esenciálního oleje.
3 strašáci spojované s bolestí hlavy vzadu
Vždy, když vás začne bolet hlava, zkuste se zamyslet, zda jste se do ní v poslední době neuhodili. Někdy si lidé ani neuvědomují závažnost nárazu např. do dvířek od skříňky nebo nízkého stropu a nenapadne je zajet do nemocnice.
Za bolesti po nárazu se však může skrývat lehký otřes mozku jehož přecházení by pro vás mohlo mít fatální následky.
Pokud máte sedavé zaměstnání a začnete pociťovat bolest na týlu, je dost možné, že problém není vůbec v hlavě. Lidé často zapomínají na důležitost správného stylu sezení a pravidelného pohybu. Jakmile se půl dne krčíte nad počítačem a večer se ani neprotáhnete, koledujete si o skřípnutý páteřní nerv nebo cervikokraniální syndrom.
Druhý jmenovaný problém je provázen tupou bolesti hlavy v týle nebo na temeni, která občas vystřelí do čela nebo očí. Většinou nastává důsledkem špatně zvoleného polštáře, nevhodného rychlého pohybu nebo zmiňovaného sedavého zaměstnání. Jako jediná léčba se nabízí rehabilitace pod dohledem zkušeného fyzioterapeuta.
A konečně musíme zmínit i možnost výskytu zhoubného či nezhoubného nádoru na mozku. Oproti předchozím je šance mnohem menší, ale rozhodně ne úplně zanedbatelná. Jedině návštěva lékaře vám pomůže zjistit, proč vaše hlava stávkuje a komplikuje vám život otravnou bolestí.
Co konkrétně sledovat? Určitě se mějte na pozoru, jestliže se k bolesti hlavy připojí i nevolnost, problémy se zrakem, problémy s ovládáním vašeho těla, zvýšená spavost, pocení, zmatenost nebo ztráta citu v končetinách. Důležité je sebrat odvahu a zajít k lékaři. Je to jediná správná cesta.