Bolest hlavy po sauně

Sauna patří k oblíbeným volnočasovým aktivitám, které mají blahodárný účinek na lidské zdraví. Kromě příjemného prohřátí těla tak organismus můžete zbavit toxinů, posilovat srdce, eliminovat bolesti svalů a kloubů, zvyšovat kvalitu kůže a pleti, posilovat svou imunitu nebo si třeba jen zlepšit náladu, protože se při saunování z těla uvolňuje endorfin. Ale i saunování má svá pravidla a při jejich porušení vás třeba může nepříjemně bolet hlava. Co dělat, aby vás nepostihla bolest hlavy po sauně?

Dostatek tekutin

Hlavní příčinou možné bolesti hlavy je dehydratace. Sauna zvyšuje tělesnou teplotu a nutí tělo k pocení. Kromě škodlivin z vás tak odchází hodně vody. Proto je třeba se na saunu, a platí to pro všechny typy saun nejen finskou, ale parní nebo infrasaunu, připravit. Ještě před vstupem vypijte 1-2 sklenice vody nebo neslazeného ovocného čaje. A i v průběhu saunování tekutinu tělu dopřejte. Rozhodně se vyhněte alkoholu a nedoporučuje se ani pít před saunováním kávu. Ta také napomáhá rychlejšímu odvádění vody z těla.

Nejběžnější typy saun

·       Finská sauna – patří mezi suché sauny, teplota v nich dosahuje asi 90 °C, dochází v nich k intenzivnímu pocení těla a rychlému ohřátí organismu.

·       Sauna s parním rázem – jedná se o finskou saunu, ve které se vyšší vlhkosti vzduchu dosahuje poléváním vody na rozpálené kameny.

·       Parní sauna – nebo také parní lázeň, je sauna s vysokou koncentrací vlhkosti. Výborná je pro léčbu dýchacího ústrojí.

·       Solná sauna – oblíbenou je i sauna ze solných prvků, které do vzduchu uvolňují řadu minerálů, jako je jód, brom, fosfor, hořčík, draslík apod.

·       Infrasauna – tento typ sauny přímo neohřívá vzduch, ale teplotu vašemu tělu dodávají infračervené paprsky, podobně jako to dělá slunce. Teplota může být kolem 45-60 °C, vlhkost vzduchu pak odpovídá běžnému prostředí.

Nedostatek minerálů

Spolu s toxiny odchází při sauně z těla i některé minerály. To může být taky důvodem, proč následně rozbolí hlava. Vhodné je doplnit dostatek hořčíku, sodíku, vápníku a fosforu. A to můžete udělat jednoduše právě při pití – například šumivými rozpustnými tabletami vitamínů.

Přehřátí

Na bolest hlavy má také vliv teplota. Obecně se dá říct, že v saunách je větší teplo nahoře. Snadno se tak může stát, že se hlava zahřívá mnohem rychleji než zbytek těla. Z toho důvodu je dobré dbát na rozložení teploty a ideálně během saunování využít lavičky k ležení, a ne k sezení. Pozor ale na vstávání, z lavičky se zvedejte pomalu a postupně, ať se vám nezatočí hlava.

Doba pobytu v sauně

Neméně nezbytné je také opravdu dodržovat doporučenou délku pobytu v sauně. Vždy záleží na konkrétním typu sauny a doporučení, které uvádí provozovatel. Zohlednit byste ale měli svůj zdravotní stav a čas raději zkrátit než překračovat. Běžně se doba saunování pohybuje mezi 10 – 20 min. s tím, že po určité době je možné saunu navštívit znovu. Ideálně vnímejte své tělo, jakmile vám bude pobyt nepříjemný, saunu opusťte.

Sauna

Dýchání v sauně

Pro dýchání jsou v sauně také pravidla. Horký vzduch je lépe vdechovat nosem, tělo si snadněji pomůže s jeho regulací. Dýchání ústy totiž přivádí teplý vzduch až příliš do plic, což je může poškodit. Pokud je pro vás vzduch příliš teplý, nebojte se dýchat přes zakryté nosní dírky nebo pusu, postačí i vaše ruka.

Ne nalačno

Důležitým faktorem pro saunování je pravidlo, že se do sauny nechodí nalačno. Nízká hladina cukru v krvi může způsobit nevolnost, závratě a samozřejmě bolest hlavy. Neznamená to ale, abyste se před saunováním přejídali, jednoduše – neměli byste mít hlad ale ani byste neměli být přejedení.

Saunování

Postupné ochlazení

Někdo může negativně reagovat také na rychlé ochlazení těla po sauně. Je to hodně individuální, ale pokud trpíte bolestmi hlavy právě v důsledků rychlé změny teplot, rozhodně vyzkoušejte jemnější způsob, než se polít ledovou vodou nebo skočit do ledového bazénu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno