Příjem bílkovin je pro kulturistiku velmi důležitý neřku-li zásadní. A to jak pro tvorbu nové svalové hmoty, regeneraci po náročném tréninku, tak pro ochranu před katabolickými procesy v našem těle. Názory na bílkoviny, které byste měli během dne přijmout, se velmi liší. A to jak na množství, tak na jejich původ. Jedni odborníci preferují rostlinné bílkoviny, jiní jim razantně oponují a doslova boří jejich názory. Nebudu zde dělat soudce ani navrhovat nějaké nové metody v příjmu bílkovin, ale pokusím se vám přiblížit ten zatím nejrozšířenější a podle mnohých právě ten nejzdravější styl konzumace bílkovin.
Předně je důležité určit si množství přijatých bílkovin. Měly by tvořit zhruba 20-25% celkové přijaté energie, kolik to však představuje? Častá doporučení zní, 1,5- 2g/kg tělesné hmotnosti, od kulturistů slyšíte, jak konzumují 3g, někteří až 4g/kg. Někdy můžeme slyšet, že by nám měl, postačil 1g/kg atd. Takže zde máme rozpětí 1-4, co si z toho vybrat. V tomto případě bych jako nejlepší volbu zvolil cyklování bílkovin v návaznosti na trénink, a to 2-2,3 g v tréninkový den a 1,5-1,8g v den netréninkový se současným zvýšením příjmu sacharidů.
Zde můžete, namítnout: Když přijmu v netréninkový den více bílkovin, tak přece musím růst. Není tomu tak, tělo si stejně jako na vše jiné zvyká a po čase přestane reagovat na větší přísun bílkovin. Nehledě na to, že v netréninkový den je ideální čas pro naplnění svalů glykogenem. A něco navíc, pokud se cítíte často unaveni, měli byste v netréninkový den po vysazení části bílkovin, cítit příval energie. To je způsobeno pro tělo snadnějším trávením sacharidů než bílkovin.
Nakonec vás trochu postraším a napíšu, co se může stát, pokud budete ignorovat doporučená množství bílkovin, a přecpávat se jimi. Nejčastější poruchy jsou: poškození jater, ledvin, potíže se zažíváním, tvorba tuku spojená s větším příjmem energie z bílkovin, ztráty vápníku= řídnutí kostí, pokles energie, zánět kloubů a mnoho dalších.