Bílá ředkev

Bílá ředkev je kořenová zelenina, která je hojně používaná zejména v asijské kuchyni. S úspěchem ji ale lze vypěstovat také u nás. Její původ je v jihovýchodní Asii a kontinentální části východní Asie. V Číně se začala pěstovat již 500 let před naším letopočtem. Lépe se jí daří v chladnějším podnebí. Pro úspěšný růst vyžaduje hlubokou, vlhkou a úrodnou půdu. Lidé pěstují bílou ředkev jako zdroj potravy (pro lidi i zvířata), oleje a ke zlepšení kvality půdy.

Bílé ředkve

Jak poznáme bílou ředkev?

Bílá ředkev má jen krátké stonky a spousty rychle rostoucích listů, které mohou dosáhnout výšky až 60 cm. Kořen má bílou kůži s bílou a šťavnatou dužinou. Najít ji ale můžeme i v jiných barvách, například ve žluté, zelené či dokonce černé barvě. Kořen může dosáhnout délky 15 až 50 cm a průměru 10 cm. Tvar je obvykle podélný, zužující se ke špičce (podobný jako mrkev).

Kvetení bílé ředkve

Pokud vykvete, produkuje bílé nebo lila květy. Za jejich opylení jsou zodpovědné včely. Pro účely konzumace kořene je ale vhodné sklízet bílou ředkev ještě předtím, než vykvete. Vývoj květů totiž vyčerpává minerály z kořene a mění jeho chuť (k horšímu). Bílá ředkev roste rychle a ke sklizni je připravena již 150 dní po výsevu. Po vykvetení se ale zase tvoří semena, jejichž prostřednictvím se bílá ředkev šíří.

Kulaté ředkve

Konzumace bílé ředkve

Bílá ředkev (respektive její kořen) je skvělým zdrojem vitamínů A, E a C a minerálů, jako je draslík a fosfor. 100 g bílé ředkve obsahuje pouze 18 kalorií, takže se jedná o zeleninu vhodnou k neomezené konzumaci i při dietách. Kořen má jemnou a lehce kořenitou chuť a křupavou strukturu. Lze jej konzumovat syrový nebo vařený (pečený, smažený, grilovaný). Bílou ředkev můžeme také nakládat nebo ji smažit jako chipsy. Usnadňuje trávení mastných a škrobových potravin a často se používá k přípravě různých omáček. Bílá ředkev je nevyhnutelnou součástí japonské kuchyně.

Další části ke konzumaci

Stejně jako u klasických, malých červených ředkviček je možné konzumovat také listy bílé ředkve. Nejchutnější jsou, když jsou mladé (velké šedesáticentimetrové listy ke konzumaci již příliš vhodné nejsou). Dopřejte si je ve formě salátů. Klíčky bílé ředkve se často používají jako dekorace k sushi. V Americe se bílá ředkev pěstuje jako úhor. Kořen zůstává v zemi ke zvýšení obsahu minerálů a ke zlepšení kvality půdy (mění strukturu a zlepšuje provzdušňování půdy). Listy se používají jako krmivo pro zvířata. Ze semen se připravuje také olej.

Z bílé ředkve se připravuje také čaj

Čaj vyrobený z bílé ředkve se často používá po jídle k usnadnění trávení. Tonikum z mořských řas a bílé ředkve lze použít k odstranění toxinů z těla. Pokud se chcete zbavit kocoviny, připravte si čaj ze strouhaného kořene bílé ředkve.

Nakrájená ředkev

Bílá ředkev – recepty

Níže uvádíme několik receptů, které využívají bílou ředkev.

Nakládaná bílá ředkev

Sežeňte si bílou ředkev o hmotnosti asi 500 g. Oloupejte ji a nakrájejte na plátky tlusté asi 0,8 mm. 1 sušenou chilli papričku nakrájejte na kousky (pokud chcete méně pálivý pokrm, odstraňte semínka). Spolu s ředkvičkou, 2 lžícemi rýžového octa, 1 lžičkou saké (nemusí být), 1 lžící soli a 1/3 hrnku cukru dáme do plastového sáčku (nejlépe do samouzavíratelného). Sáček uzavřeme nebo na něm uvážeme uzel. Necháme jeden až dva dny v lednici, poté už můžeme konzumovat. Naložená bílá ředkev vydrží v lednici asi měsíc.

Namasu (salát z bílé ředkve a mrkve)

I toto je typický japonský recept. Budete potřebovat 380 g oloupané bílé ředkve a 90 g mrkve. Mrkev také oloupejte. Nakrájejte je na tenké nudličky (které se ve francouzské kuchyni označují jako julienne). Dejte je do mísy a promíchejte je s 1 lžičkou soli. Nechte stát asi 10 minut. Mezitím si připravte zálivku: smíchejte 1,5 lžíce cukru, 1,5 lžíce rýžové octa, 1 lžíci vody a ¼ lžičky soli. Zálivku nalijte na mrkev s ředkví a pořádně promíchejte. Ihned podávejte.

Placičky z bílé ředkve

Bílou ředkev oloupeme a nastrouháme na jemno. Budeme potřebovat 100 g bílé ředkve. V obchodě s exotickými potravinami si kupte sušené krevety a sušené houby shiitake. Budete potřebovat 10 g sušených krevet a 5 g shiitake. Obě ingredience zalijte horkou vodou a nechte aspoň 15 minut ležet. Poté z nich vytlačte přebytečnou vodu a nakrájejte na drobno. Opečte je na 1 lžičce sezamového oleje. Dejte stranou. Ke strouhané ředkvi přidejte 40 g hladké mouky a 40 g rýžové mouky. přimíchejte také 30 g jarní cibulky nakrájené nadrobno. Nakonec přidejte dvě špetky soli a opražené krevety a shiitake. Pořádně promíchejte. S těstem by se mělo pracovat dobře – nemělo by být příliš lepkavé, ale ani příliš řídké. Je-li těsto příliš řídké, přidejte trochu mouky, je-li příliš husté, přidejte vodu, ve které jsme namáčeli houby nebo krevety. Těsto rozdělte na poloviny a z každé vyválejte váleček. Z válečků pak odkrajujte 1 cm tlustá kolečka. Ta smažíme na slunečnicovém oleji dozlatova.

Ředkve bílé

Zdravotní přínosy bílé ředkve

V Japonsku se bílá ředkev často podává jako doplněk ke smaženým nebo těžším jídlům, protože je dobře známá svou detoxikační kvalitou, která stimuluje vylučování tuků a přebytečných toxinů. Obsahuje také enzymy, které pomáhají zlepšovat trávení a zlepšují krevní oběh. Protože je nízkokalorická a má vysoký obsah vlákniny, je skvělá k jakémukoli jídlu, pokud si hlídáte váhu. Kromě toho pomáhá posilovat kosti, zlepšuje imunitní systém a zdraví dýchacích cest.

Jak kupovat bílou ředkev?

Pokud je to možné, kupte si bílou ředkev i s listy. Listy by měly být svěží a zelené (ne roztřepené, žluté nebo zvadlé). Vybírejte spíše rovnou bílou ředkev (ne tu s rozdělenými kořeny) s lesklou barvou a kulatým hrotem. Lepší je, pokud je kůže pevná s méně póry. Bílá ředkev by měla vypadat svěže a šťavnatě už od pohledu.

Skladování bílé ředkve

Chcete-li prodloužit životnost, oddělte listy a kořen, protože listy absorbují vlhkost z kořene. Poté kořen zabalte do mikrotenového sáčku nebo novin a uložte do lednice. Takto vydrží jeden až dva týdny. V mrazáku vydrží jeden měsíc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno