Bezezbytková dieta se řadí mezi vcelku striktní zdravotní diety, které jsou nepostradatelnou součástí léčby řady onemocnění. Bezezbytkovou dietu musí dodržovat ti, které trápí chronický zánět tlustého střeva nebo Crohnova choroba. Doporučuje se však také těm, kteří mají problémy s velmi častými průjmy, vyvolané chemoterapií.
Bezezbytková dieta staví na principu, že je možné konzumovat jen ty potraviny, které ve stolici zachovají jen minimální zbytky. To následně vede k tomu, že konzumace těchto potravin nezpůsobuje ani dráždění sliznice střev ani nepodporuje zvýšenou funkčnost peristaltiky. Bezezbytková dieta staví na vcelku vysokém příjmu bílkovin. Důležité je také zajistit zvýšený příjem vitamínu C. Naopak je potřeba se vyhnout potravinách s hrubou vlákninou.
Pravidelnost
Je třeba předem říci, že základem úspěšné bezezbytkové diety je pravidelní strava. Osoba, která tento typ diety dodržuje, by se měla postarat o to, aby potravu přijímala v pravidelných intervalech, a to 5 až 6 krát denně. Naopak je třeba se vyhnout nárazovému zatížení trávicího traktu, kdy osoba celý den nejí a poté do sebe dostane pořádnou porci jídla. Ani hladovění není součástí bezezbytkové diety a není vhodné pro lidi, kteří musí tuto dietu dodržovat.
Bílkoviny
Základem bezezbytkové diety je vysoký příjem bílkovin. Ten do těla dostaneme konzumací libového masa různých druhů. Vhodné jsou masa drůbeží, hovězí či telecí, vždy však jen libová. Je třeba také vhodně zvolit úpravu pokrmů tak, aby bylo použitou jen minimální množství tuků. Proto je ideálním druhem přípravy vaření ve vodě nebo v páře. Vhodným zdrojem bílkovin jsou drůbeží játra, současně jde o jediný vhodný typ vnitřností. Jogurty, zakysané mléčné výrobky či tvarohy jsou taktéž dobrým zdrojem bílkovin, ovšem mléko se samotné podávat nesmí.
Další vhodné potraviny
Zmiňme i další potraviny, které lze během bezezbytkové diety konzumovat. Tvarohové sýry a tvrdé sýry bez tepelné úpravy jsou také dobrou volbou. Cukr, med, ovesné vločky, bramborová kaše, ovocné šťávy, vařená, lisovaná či dušená zelenina či vývary, z koření pak kmín, bobkový list či mletá skořice. To vše se řadí mezi potraviny, vhodné během bezezbytkové diety.
Nevhodné potraviny
Během bezezbytkové diety je třeba se vyhnout celé řadě potravin. Nesmí se konzumovat potraviny, které ve střevech vytváří zbytky, takže nic se slupkami apod. Opravdu nevhodné jsou ořechy, mák, kokos, luštěniny, čerstvé pečivo, kynuté pečivo, syrové ovoce, nadýmavá zelenina a tučná masa včetně vnitřností.