Uvažujete o koupi běžeckého pásu nebo jste si jeden už pořídili? Pak se vám bude hodit pár rad, jak začít se cvičením a na co si dát pozor.
Jak začít na běžeckém pásu
Pokud ještě s koupí konkrétního trenažéru váháte, přečtěte si článek, jak vybrat běhací pás. Jestli už ale na vás běhací mašina čeká v pokoji, nezbývá než nazout vhodnou obuv a vrhnout se do tréninku. Neskákejte do toho ale po hlavě a bez přípravy, před cvičením se vždy řádně protáhněte a rozcvičte.
Začněte s frekvencí cvičení 3x až 5x týdně po dobu 20 až 60 minut. Je přitom dobré, když se intenzita cvičení pohybuje mezi 60 a 90 % vaší maximální tepové frekvence (snadno to změříte například pomocí tepoměru). Pro začátečníky je perfektní například běžecký pás MASTER F-10 nebo běžecký pás MASTER F-15 – rychle se seznámíte s jejich možnostmi, snadno se vám budou ovládat v průběhu cvičení a oba mají navíc kontaktní měření tepové frekvence přímo v řídítkách.
Nejčastější chyby při běhání na pásu
Často lidé podceňují volbu vhodné obuvi. I na běhacím pásu byste měli mít boty vhodné k běhu, které ale nemusejí splňovat kritéria pro běh v terénu. Neměli byste je ale při běhu příliš pozorovat. Pokud upíráte zrak na své nohy, nemáte správné držení těla. Další častou chybou je zbytečné držení madel. Paže byste měli mít u boků, v loktu ohnuté a uvolněné. Dávejte si také pozor, abyste na pásu nedělali příliš dlouhé kroky a vždy našlapovali z paty na špičku (a nikoliv obráceně).
Nezapomeňte ani měnit náročnost tréninku. Běhací pásy nabízejí několik možností, jak upravit zatížení. Pokud budete pracovat stále se stejnou náročností a dobou cvičení, začne si tělo zvykat a vy spálíte méně kalorií. Zátěž si pozvolna přidávejte, pokud to ale přeženete, nebojte se ubrat, zvlášť pokud se nevhodně nakláníte dopředu. Není to přeci žádný závod.