Beta karoten je důležitým zdrojem vitamínu A. Kromě toho je řazen mezi významné antioxidanty. Jak nám beta karoten prospívá? Co se děje, když nám chybí? Jak ho doplnit?
Snad každý z nás slyšel o tom, že beta karoten je nezbytný pro zdravé a krásné opálení. Jenže beta karoten má v našem těle mnohem důležitější funkce, než je zajištění bronzové pokožky.
Zapomínat bychom neměli na to, že beta karoten chrání naši kůži před UV zářením, a proto bychom jeho příjem měli zvýšit v letních měsících. Beta karoten chrání tělní buňky před rakovinou kůže a hraje důležitou roli v zajištění obranyschopnosti organismu. Posiluje imunitní systém, urychluje hojení ran a pomáchá při prevenci srdečních onemocnění a onemocnění zraku (například šeroslepost).
Nedostatek beta karotenu
Nedostatek beta karotenu může způsobit zdravotní komplikace. Projevuje se například sníženou schopností vidět za šera (šeroslepost), poškozením oční rohovky. K dalším projevům patří i suchá a nezdravě vyhlížející pokožka a snížená imunita.
Pozor na oranžovou pokožku
Ačkoli je beta karoten a vitamín A důležitý pro správné fungování našeho organismu, neměli bychom to s jeho konzumací přehánět. Nadbytek beta karotenu se projevuje nepřirozeně oranžovou pokožkou, zatímco předávkovaní vitamínem A se mohou projevit jeho karcinogenní účinky a u těhotných žen může dojít i k poškození plodu. Doporučená denní dávka u dospělých je asi 6 až 15 mg denně.
Přírodní zdroje beta karotenu
Beta karoten najdete ve žlutém, oranžovém a červeném ovoci a zelenině. Kromě mrkve je obsažen například v rajčatech, paprice, brokolici nebo špenátu. Vitamín A se vyskytuje i v živočišných zdrojích – především v játrech.
Beta karoten můžete konzumovat také v podobě pilulek, které seženete v každé lékárně. Dodržujte ale doporučené dávkování, protože vám jinak hrozí zmiňovaná „oranžová“ pokožka.