Beskydy: Skautská mohyla Ivančena

Ivančena, skautská mohyla. Ví se o ní, a kdo se vydá z Frýdlantu nad Ostravicí na Lysou horu, nemůže pietní skautské místo minout. Česká televize natočila o historii mohyly Ivančeny dokumentární film, který bývá (většinou ve výročí konce druhé světové války) opakován. Hlavně dětem by taková místa měla být připomínána. Návštěva mohyly povýší turistiku na společenský, historicky kulturní zážitek, který je zcela zdarma.

Mohyla Ivančena

Původní pomníček vytvořili na památku svých skautských přátel z odbojové skupiny Odboj slezských junáků, kteří byli za účast v protinacistickém odboji 24. dubna 1945 popraveni gestapem na samém konci války na starém židovském hřbitově v polském Těšíně (Cieszyn). Nachází se pod Lysou horou v Beskydech, ve výšce 925 m. n. m. (mezi Malchorem a Kykulkou, směremna Hradovou).

Proč právě tady?

„Asi 2,5 km od Malenovic se u stále studeného jezírka nachází tábořiště Chladná studna sloužící za války jako „mrtvá schránka“ odbojových skupin pro předávání potravin či zpráv, konaly se tu porady, cvičení apod.  V posledních dnech 2.sv. války se v tábořišti konal organizovaný přechod do hor a ozbrojené povstání, které však bylo prozrazeno a několik skautů to zaplatilo životem. 24.4. 1945 byli na starém židovském hřbitově v polském Těšíně zastřeleni.

Kámen ke kameni…

„Po válce, 6.10. 1946, vystoupila malá skupina ostravských skautů na odnož Lysé hory, aby tu vztyčili prostý kříž a vytvořili mohylu na paměť svých blízkých kamarádů. V prázdné lahvi pak umístili vzkaz, aby každý, kdo půjde kolem, přidal k uctění památky mrtvých další kámen.

Kámen po kameni tak vznikal v horách ukrytý protest proti nesvobodě. I když posléze i Veřejná bezpečnost usilovala o zrušení skautských výstupů a likvidaci, nemohla zamezit turistům, aby s sebou do hor v batohu vláčeli kameny, tak jim alespoň výstupy znepříjemňovala kontrolami. 

Jak mohyla rostla

Kolem kříže se začaly vršit kameny, které k němu přikládali kolemjdoucí k uctění památky mrtvých. Kámen po kameni tak začala vyrůstat mohyla, která se v průběhu času, přes nástup komunismu v roce 1948 a následný zákaz Junáka, začínala z malého pomníčku padlým kamarádům stávat symbolem skautské nezdolnosti a protestem proti nesvobodě.

Skauti, trampové ale i prostí turisté si výstupem k Ivančeně začali připomínat také další hrdiny protinacistického odboje. Vyjadřovali tím také vzdor proti vládnoucímu bolševismu.

Kvůli své počínající nestabilitě musela být mohyla roku 1995 posunuta o pár metrů níž a její základ byl zpevněn. Za více než 60 let vynesly tisíce lidí na Ivančenu tolik kamenů, že by je teď muselo odvážet 23 nákladních aut. Mohyla se rozrostla na délku 18m a výšku tří metrů,vysvětluje se na portále www.krasybeskyd.cz/

V roce 2015 začala pracovní skupina při Krajské radě Junáka Moravskoslezského kraje připravovat rekonstrukci mohyly na Ivančeně. Byla vyhlášena sbírka na její obnovu. Během roku 2017 byla rekonstrukce slavnostně dokončena a mohyla získala novou podobu.

Z Malenovic k Ivančeně

V Malenovicích je na parkovišti (zastávka autobusů)  turistický ukazatel, odkud se vydáte nejdříve po zelené značce směr Hradová (nad salaší), odtud pak po modré TZ směr Ivančena-mohyla, dále směr Malchor-rozcestí a odtud až na samotný vrchol Lysé hory. V úseku Malchor–rozcestí můžete zvolit k vrcholu Lysé hory modrou TZ nebo žlutou TZ.

  1. Žlutá TZ vede po bývalé severní sjezdovce,
  2. modrá TZ vede úbočím hory a má mírnější stoupání.

Trasa vede po hřebeni a nabízí tak překrásné výhledy do okolí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno