Bazalka

Bazalka pravá (Ocimum basilice) je jednou z nejznámějších bylinek vůbec. Patří do čeledi hluchavkovitých, a ačkoli by se mohlo zdát, že svůj původ má v Itálii, kde je hojně využívaná, místo, kde se původně nacházela je ještě o něco dál – v Indii. Bazalka kvete od června do září nejčastěji bílým květem a typická je pro ni její aromatická chuť i vůně, díky které je velice oblíbená taktéž u nás, v České republice.

Bazalka list

Jak poznáme bazalku?

Listy bazalky jsou lesklé a oválného tvaru, s hladkými nebo mírně ozubenými okraji; jsou uspořádány opačně podél stonků, které mají hranatý (čtvercový) tvar. Na vrcholech květu se objevují drobné květy, které mají nejčastěji bílou barvu, mohou se ale vyskytovat v kterékoli barvě, která přechází od bílé do purpurové. Rostlina je extrémně citlivá na mráz a roste nejlépe v teplém podnebí. Bazalka je náchylná k vadnutí a plísním, zejména pokud je pěstována ve vlhkých podmínkách.

Bazalka v kuchyni

Listy bazalky se používají čerstvé nebo sušené k ochucení masa, ryb, salátů a omáček; bazalkový čaj má povzbuzující účinky. Listy se sbírají ještě předtím, než rostlina vykvete. V obchodech můžete nakoupit celou řadu odrůd bazalky, včetně citronových příchutí. Některé se liší velikostí svých listů, jiné svou chutí. Některé mají fialové listy, stonky nebo květiny a některé mají atraktivní tvar listů. Sušené listy bazalky jsou méně aromatické a štiplavější. Obsah éterického oleje je 0,1 procenta, jeho hlavními složkami jsou methyl-chavicol a d-linalool. Je to oblíbená bylina pro etnická jídla z Mexika do Thajska. Bazalku můžete přidat do jakéhokoliv zeleninového salátu, skvělá je zejména kombinace mozarelly, bazalky a rajčat.

Bazalka, olivový olej, rajčata

Bazalkové pesto

Bazalkové pesto je skvělé do těstovin, ale také místo bylinkového másla na grilované či pečené maso. Skvěle doplní třeba také grilované ryby či zeleninu. Na jeho přípravu vezměte 2 šálky bazalkových listů a společně se 3 lžícemi piniových oříšků je rozmixujte. Potom do mixéru přidejte 3 stroužky česneku (nasekané na jemno) a půl šálku parmazánu. Opět krátce promixujte. Za stálého mixování (pokud to váš mixér umožňuje) vlijte půl šálku olivového oleje. Nakonec ještě vmíchejte ¼ lžičky soli a 1/8 lžičky pepře. Uchováváme v lednici tak, aby horní část pesta byla zalitá olivovým olejem.

Špenátovo-bazalkové lasagne

Nejprve smíchejte 1 velké vejce, 2 balení ricotty, 120 g feta sýru (strouhaného), 4 lžíce parmazánu (strouhaného), 4 lžíce čerstvé bazalky (nasekané na jemno), 2 stroužky česneku (utřené) a špetku pepře. Pořádně promíchejte. Na spodek pekáčku nalijte první vrstvu – rajčatovou omáčku na těstoviny (celkem budeme potřebovat 720 ml, nyní nalijeme jen tolik, abychom pokryli dno pekáčku o velikosti cca 32×22 cm; použijte domácí omáčku nebo klidně kupovanou). Další vrstvou budou tři neuvařené lasagnové pláty (celkem potřebujeme 9 plátků). Na lasagne přijde ricottová omáčka, kterou jsme si připravili výše (odeberte pouze jednu třetinu). Nyní přidejte jeden šálek špenátových listů (celkem budeme potřebovat 3 šálky). Nakonec přijde mozarella (do receptu potřebujeme celkem 2 šálky strouhané mozarelly, nyní použijeme jednu třetinu). Vrstvení zopakujeme ještě dvakrát, mozarellu si necháme nakonec. Pečeme 35 minut na 180 °C.

Bazalka listy

Pěstování bazalky

Bazalka roste nejlépe na plném slunci, na dobře odvodněné písčito-hlinité půdě. Je to plodina, která miluje teplo, takže byste ji neměli vysazovat tam, kde na ni nepůjdou přímé sluneční paprsky. Před výsadbou můžete půdu upravit zapracováním asi 1 centimetr hluboké vrstvy kompostu. V našich podmínkách je lepší ji před zimou přenést do interiéru, aby nebyla vystavena teplotám mrazu.

Bazalka rosa

Výsadba

Semena bazalky zasazujte přímo do půdy 2 týdny po „zmrzlých“. Výsev semen nebo sazenic do chladné půdy může vést k hnilobě stonků a kořenů. Vysévejte v řádcích asi 1,3 centimetru hluboko. Po vytvoření dvou pravých listů vyjednoťte tak, aby rostliny byly od sebe tak 12 centimetrů. Semena můžete také zasít uvnitř 6 týdnů před posledním datem mrazu a semenáčky transplantovat do zahrady ve stejnou dobu jako semena s přímým výsevem.

Bazalka rostlina

Sklízení bazalky

Listy bazalky sklízejte ještě předtím, než rostlina vykvete – pro prodloužení doby sklizně můžete pravidelně zaštipovat vrcholy rostliny, na kterých se tvoří květy. Zaštipování také podpoří to, že rostlina bude svou energii směřovat do produkce listů, nikoli květin (a semen). Místo sklizně jednotlivých listů můžete sklízet stonky nebo celou rostlinu. Bazalce to nevadí: doroste zpět a poskytne druhou nebo třetí sklizeň i poté, co byla úplně zbavena listů.

Kdy sklízet?

Mnoho zdrojů uvádí, že bazalku bychom měli sklízet ráno, kdy se v listech nachází největší množství éterického oleje. Avšak jedná se o pravidlo, které platí obecně pro všechny bylinky – avšak ne pro bazalku. Zde se některé zdroje pletou. Bazalku bychom měli sklízet na konci dne, protože vydrží dvakrát tak dlouho, než kdybychom ji sklízeli hned ráno. Pokud ji tedy sklidíte večer, můžete ji uchovávat až 12 dní v lednici (oproti klasickým 3 až 4 dnům, pokud byste sklidili ráno).

Sušená bazalka

Zpracování bazalkových listů

Pokud bazalku nevyužijete ihned, můžete její listy zpracovat pro pozdější použití. Listy bazalky lze sušit nebo zmrazit pro použití v zimě. Jeden z nejjednodušších způsobů, jak zachovat bazalku pro zimní použití je výroba pesta (recept viz výše). Listy bazalky můžete také nasekat a společně s vodou je nechat zmrznout v nádobě na tvorbu ledu – postupně je pak můžete zpracovávat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno