Badyán – léčivé účinky

Badyán je velmi známé koření, které nese vůni Vánoc. Avšak neměli bychom ho konzumovat pouze v tyto zimní svátky. Badyán totiž ukrývá tolik cenných látek, že je využijeme kdykoli v roce. Jedná se o plod čínského vždyzeleného stromu Illicium verum. Koření samotné má typický tvar hvězdy a jeho chuť připomíná lékořici. Velice často se badyán zaměňuje za anýz, protože jsou si podobné svou chutí. Avšak tato dvě koření spolu nijak nesouvisí. Badyán je známý nejen pro svou výraznou chuť a kulinářské použití, ale také pro své léčivé výhody.

Obsah koření

Badyán je zdrojem působivého množství bioaktivních sloučenin, které mohou významně ovlivnit lidské zdraví. Mezi ty nejcennější patří flavonoidy a polyfenoly. Ty mohou být primárně odpovědné za široké použití a léčivé výhody koření. Mezi hlavní sloučeniny podporující zdraví patří linalool, quercetin, anetol, kyselina shikimová a gallová, limonen. Společně mají tyto sloučeniny antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti.

Badyán

Léčivé účinky

Badyán se používá v tradiční čínské medicíně po tisíce let a v poslední době byl také přijat do některých postupů západní medicíny. To svědčí o tom, že skutečné má co nabídnout. Jeho nárůst popularity je do značné míry způsoben jeho antimikrobiálními vlastnostmi a farmakologickým potenciálem.

Antivirové vlastnosti

Jedním z nejpopulárnějších farmakologicky relevantních atributů badyánu je obsah kyseliny shikimové. Jedná se o sloučeninu, která má silné antivirové vlastnosti. Tato kyselina je součástí některých léků, které se používají k léčbě chřipky. Avšak éterický olej z badyánu je možné využít také u jiných typů virových infekcí, jako je například herpes simplex typu 1.

Koření

Antifungální vlastnosti

Badyán je bohatým zdrojem flavonoidu, který nazýváme anetol. Tato sloučenina je zodpovědná za výraznou chuť koření a nabízí silné antifungální výhody. Také další sloučeniny nacházející se v éterickém oleji z badyánu, jako je terpen linalool, mohou potlačit tvorbu růstu hub u lidí. Avšak zapotřebí jsou ještě další výzkumy.

Antibakteriální vlastnosti

Další důležitou léčivou výhodou badyánu je jeho schopnost inhibovat růst bakterií, které se podílejí na řadě běžných onemocnění. Některé výzkumy odhalily, že extrakt z badyánu je stejně účinný jako antibiotika proti více patogenním bakteriím rezistentním na léky. To může být zvláště užitečné pro budoucí vývoj nových antibiotických léků.

Badyán

Jak začlenit badyán do svého vaření

Badyán má výraznou chuť lékořice podobnou chuti anýzu nebo fenyklu, ačkoli nesouvisí s žádným z těchto koření. Dobře funguje s koriandrem, skořicí, kardamomem a hřebíčkem. Při vaření používáme celé hvězdičky badyánu, koupit ale můžeme také badyán mletý. Často se používá v klasických čínských, vietnamských, indických a středovýchodních kuchyních, zejména jako zvýrazňovač chutí ve vývarech, polévkách a kari. Toto koření je součástí některých kořenících směsí, například indického Garam Masala. Badyán také skvěle doplňuje sladká jídla a dezerty, jako je pečené ovoce, koláče, nekynutý chléb a vdolky. Zkuste posypat práškový badyán do vaší další várky muffinů nebo hodit pár celých hvězdiček do vývaru či polévky.

Čaj z badyánu

Tradičně se badyán používá taktéž ve formě čaje. Koření se dá do vody a nechá se louhovat. Takto se používá k léčbě respiračních infekcí, nevolnosti, zácpy a dalších zažívacích potíží.

Badyán

Existují nějaká rizika?

Badyán sám o sobě je považován za bezpečný. Existuje ale možnost vzniku alergické reakce. Možná je jeho záměna s vysoce toxickým japonským badyánem. Obsahuje silné neurotoxiny, které mohou vést k vážným fyzickým příznakům, včetně záchvatů, halucinací a nevolnosti. Japonský badyán vypadá téměř totožně jako jeho čínský protějšek a bylo zjištěno, že některé komerčně dostupné zdroje čínského badyánu jsou smíchány s japonským kořením. Dále byly hlášeny případy závažných, potenciálně smrtelných reakcí na badyán u kojenců. Pokud si nejste 100% jisti zdrojem nebo čistotou, může být také dobrým zvykem nepoužívat příliš mnoho najednou, aby nedošlo k náhodné intoxikaci.

Badyán proti depresi

Deprese je poměrně běžným zdravotním stavem, který se projevuje častěji u žen než u mužů. Badyán může proto tomuto stavu pomoci. Byly provedeny studie, které potvrdily antidepresivní vlastnosti, avšak zapotřebí je ještě mnohem rozsáhlejších studií.

Ochrana před žaludečními vředy

Žaludeční vředy se tvoří ve sliznici žaludku a způsobují příznaky jako zažívací potíže, nevolnost a pocit pálení na hrudi. Jsou taktéž velmi bolestivé. Ačkoli tradiční léčba obvykle zahrnuje použití léků ke snížení produkce žaludeční kyseliny, předběžný výzkum naznačuje, že badyán může pomoci předcházet žaludečním vředům a zmírnit příznaky.

Vánoční koření

Může pomoci zmírnit příznaky menopauzy

Menopauza je přirozený pokles reprodukčních hormonů žen během stárnutí, který má za následek příznaky jako návaly horka, únava a suchá pokožka. Badyán napodobuje účinky estrogenu v těle a může tak potenciálně snížit příznaky menopauzy. Zapotřebí jsou ale další výzkumy.

Může vyrovnat hladinu cukru v krvi

Některé výzkumy naznačují, že anetol, aktivní složka obsažená v badyánu, může udržovat hladinu cukru v krvi pod kontrolou, když je zkombinován se zdravou stravou. Zatím ale byly provedeny jen studie na anetol, nikoli na použití badyánu. Množství anetolu obsaženého v badyánu je mnohem nižší než anetol, který byl používán k výzkumům.

Může snížit zánět

V mnoha případech je zánět považován za normální reakci vašeho imunitního systému na ochranu před úrazy a infekcí. Vysoká úroveň dlouhodobého zánětu však souvisí s chronickými stavy, jako jsou srdeční choroby, rakovina a cukrovka. Studie na zvířatech prokázala, že badyán má protizánětlivé účinky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno