Automobil je při individuálním poznávání Nového Zélandu téměř nezbytnou pomůckou. Jenže řízení vozu má svá specifika, která by řidič měl znát. A nejlépe už před cestou. Co řidič potřebuje znát a vědět, než usedne za volant na Novém Zélandu?
Z půjčovny, nebo z autobazaru?
Turisté si pro poznávání Nového Zélandu (NZ) automobil:
- buď vypůjčí,
- anebo si koupí starší vůz, který před návratem zase prodají.
V půjčovnách a autobazarech jsou k mání vozy všech typů (limuzíny, SUV 4×4, karavany, campervany, mikrobusy…). Zákazník si vybírá podle toho, jak hodlá pobyt na NZ využít, k čemu bude auto používat. Mnohé půjčovny a autobazary mají své webové stránky, takže podmínky lze zjistit už z domu. Bazarů a půjčoven je ovšem v zemi mnohem víc než webových stránek.
- Při výběru obytného vozu je třeba mít na vědomí, že kdekoliv legálně přespávat lze pouze v automobilech vybavených toaletou. Jinak je možno nocovat na parkovištích, která jsou hygienickými buňkami vybavené.
Na Novém Zélandě se jezdí jinak
K všeobecným pravidlům, na které upozorňují novozélandské instituce zabývající se dopravou a cestováním, patří uvědomění si odlišností řízení na NZ. Jedná se:
- o jiná pravidla řízení motorových vozidel,
- extrémy počasí (vítr),
- stav vozovek
- a terén (výškové rozdíly) země.
Vlevo, a nanejvýš ostražitě
Na NZ se jezdí po levé straně vozovky, automobily mají volant vpravo a řadicí páku na levou ruku. Spolujezdec na předním sedadle bude při levém okraji silnice.
Nejezděte, jste-li unaveni a pravidelně dělejte přestávky. Je velmi nebezpečné řídit, když jste unaveni. Únava může pocházet:
- z velkého časového posunu,
- z brzkých začátků dne a pozdních večerů,
- z fyzického výkonu v den jízdy nebo v předcházejícím dnu.
„Unavení řidiči jsou nebezpeční řidiči.“ Řidič na NZ musí být odpočatý, ostražitý a soustředěný. Musí oželet vyhlídky do krajiny. Ostatně, k tomu účelu jsou na vyhlášených vyhlídkách zřízeny „zálivy“ pro fotografy a turisty. Odpočinková parkoviště jsou vybavena naprosto čistými toaletami a piknikovými lavicemi
Pro rozmanitý terén Nového Zélandu jsou silnice často úzké, kopcovité a větrné, s mnoha ostrými zatáčkami. Mimo velká města je jen velmi málo dálnic. Většina silnic má jeden pruh v každém směru, bez překážek mezi nimi. Místy jsou i jen štěrkové cesty. Je důležité nespěchat, nejezdit rychle a a na bezpečném a označeném místě se stáhnout vlevo a umožnit předjíždění vozů za sebou. Doporučují se časté bezpečnostní přestávky.
Obvyklý odhad času jízdy neplatí
Typický novozélandský jev: Při pohledu na mapu je snadné podcenit dobu jízdy. Mapy neukazují, jak úzké a větrné silnice mohou být. To, co by mohlo vypadat jako krátká cesta, může trvat dlouho.
Příklad: Cesta z Napieru do Wairoy měří 120 kilometrů. „Za hodinu a půl jsme tam,“ řekne si návštěvník. Jenže jednomu úseku silnice SH2 (která je výtečném technickém stavu) místní říkají The Devil’s Elbow (Ďáblův loket). To pro množství velmi těsných a ostrých zatáček ve značném výškovém rozdílu. Takže ne „devadesát minut“. Dvě a půl hodiny je rozumná doba cesty, a to nelze zrychlit. Místní považují tento úsek za „testování automobilu“.
- To je ovšem běžné na celém Novém Zélandu – cesta trvá vždy déle, než návštěvník předpokládá.
Čtyři roční doby za jeden den
Další nebezpečí souvisí s počasím. Na Novém Zélandu můžete zažít „čtyři sezony za jeden den“. Je možné začít den modrou oblohou a sluncem, ale do cíle dorazit za deště a krupobití. Před odjezdem je tedy třeba vždy zkontrolovat předpověď počasí a podle toho upravit své cestovní plány.
Na Jižním ostrově a kolem horských průsmyků se v zimě, na jaře nebo koncem podzimu může na vozovkách nacházet sníh a led. Zkontrolujte, zda vezete sněhové řetězy, jestliže byla předpovězena studená rána. Většina půjčoven řetězy poskytne a ukáže, jak s nimi zacházet.
Pozor na železničních přejezdech
Ne všechny železniční přejezdy na Novém Zélandu mají automatické alarmy. Pokud blikají červená světla, zastavte a pokračujte až poté, co světla přestanou blikat. Ostatní křižovatky s železnicí jsou označeny značkou „Železniční přejezd“. U přejezdu zastavte se, podívejte se oběma směry a přejeďte trať pouze v případě, že se nepřibližují žádné vlaky.
Z obecných dopravních pravidel
- Maximální rychlost na jakékoli otevřené silnici je 100 km/h. Maximální rychlost v městských oblastech je 50 km/h. Zůstaňte na nebo pod zákonnými rychlostními limity uvedenými na dopravních značkách.
- Pokud na semaforech silničních křižovatek svítí červená, řidič musí zastavit. Pokud jsou semafory oranžové, musí zastavit, pokud není tak blízko křižovatky, aby bylo projetí bezpečné.
- Řidiči a cestující musí mít na předních i zadních sedadlech vždy bezpečnostní pásy nebo dětské zádržné systémy.
- Jízda pod vlivem alkoholu nebo drog je na Novém Zélandu trestným činem.
- Značení se řídí standardními mezinárodními symboly a všechny vzdálenosti jsou v kilometrech (km).
- Používání mobilního telefonu při jízdě je na Novém Zélandu nezákonné.