Ataxie je symptom, pro který jsou typické poruchy koordinace pohybů. Není důsledkem svalové slabosti, ale poškození některé z částí nervové soustavy, která se na koordinaci a správné aktivaci i fungování pohybů podílí. Může mít negativní vliv na řeč, pohyby očí, schopnost polykat, chůzi, uchopování objektů a další běžné úkony. Dopad na kvalitu života tak může být bohužel velmi výrazný.
Základními druhy ataxie jsou:
- cerebelární ataxie – porucha v mozečku, který se stará o koordinaci pohybů
- vestibulární ataxie – porucha mozkového kmene, vestibulárních jader, hlavového nervu nebo vnitřního ucha
- senzorická ataxie – porucha senzitivních nervů
Ataxie může člověka postihnout i bez zjevné příčiny. Některé typy nebo podmínky pro její rozvoj jsou dědičné. Mezi ty patří i vada určitého genu, který dovoluje abnormální produkci bílkovin. Ty následně omezují schopnosti nervových buněk v mozku a míše, které postupně degenerují, což se projeví právě ataxií.
Jak se ataxie projevuje?
- ztráta rovnováhy
- ztráta svalové koordinace v končetinách
- obtíže při chůzi
- potíže s polykáním
- neschopnost správně držet tělo
- špatný nebo zkreslený odhad vzdálenosti mezi dvěma předměty
- neschopnost udržet rytmický pohyb
- třes u jemné motoriky
- závratě
- pocity na zvracení
- rychlé oční pohyby
- porucha vnímání skrze smysly
Příčiny ataxie
Jak již bylo uvedeno na začátku článku, ataxie je symptomem, projevem nějakého onemocnění, případně následkem úrazu. Objevuje se, když dojde k poškození, degeneraci nebo ztrátě nervových buněk. Podle toho, jaké části mozku se toto postižení týká, se následně odvíjí typ ataxie a to, jakým způsobem pacienta trápí. Většinou se objeví při skleróze multiplex, u polyneuropatií při diabetu, onemocnění cév, nádorech, případně jako následek alkoholismu či užívání drog. Uvádíme přehled dalších příčin:
- úraz hlavy
- cévní mozková příhoda
- dětská mozková obrna
- roztroušená skleróza
- plané neštovice
- paraneoplastické syndromy
- mozkový nádor
- toxické reakce
Léčba ataxie
Přímá terapie ataxie jako takové neexistuje. Vždy je třeba najít příčinu a tu se snažit odstranit. Ne vždy to je možné, proto se léčba soustředí na potlačení příznaků. U některých typů – např. ataxie jako komplikace planých neštovic či jiné virové infekce – může ataxie sama odeznít postupem času.
Důležitou součástí terapie ataxie jsou také rehabilitační cvičení a adaptivní zařízení. Typickým příkladem jsou fyzioterapie zaměřené na zvyšování síly a zlepšování koordinace nebo logopedie pro zlepšení mluvy. Z adaptivních zařízení to jsou např. chodítka, speciálně upravené předměty denní potřeby, komunikační pomůcky, kolečková křesla apod.