Angrešt – krásné chlupaté kuličky s typickou chutí. Kromě gastronomického zážitku však přináší i řadu pozitivních vlivů pro náš organismus. Chcete vědět, proč a v čem jsou pro naše tělo dobré? Pak čtěte dále.
Srstka angrešt
Lidově zažitý název angrešt není botanicky správný. Odborně se tomuto lesnímu a zahradnímu keři říká srstka angrešt, případně srstka obecná nebo také meruzalka srstka. Angrešt se vyskytuje jak v přírodě, tak na zahradách, kde se pěstuje cíleně pro své plody. V současné době se pěstuje hned několik druhů angreštu, které lze jednoduše rozdělit podle barvy plodů. Běžně se tak setkáte s angreštem bílým, červeným a žlutým. Odrůd však existuje celá řada.
Plod angreštu a obsah látek
Angrešt je pěstován pro plody, které se sbírají a jsou sladké. Plody obsahují řadu látek v čele s kyselinami, namátko zmiňme kyselinu citronovou, jablečnou nebo vinnou. Ačkoliv je angrešt dost sladký, obsahuje jen 10 % cukru (z větší části fruktózy). Vitamín B, E či C, kterého kupodivu obsahuje stejné množství, jaké se nachází v citronech, i když není takřka kyselý. Angrešt se také může pyšnit obsahem velkého množství různých minerálů – draslíku, fosforu, železa, hořčíku, zinku ad.
Vliv angreštu na zdraví
Podle výše jmenovaných obsažených látek musí být každému zřejmé, že konzumace angreštu lidskému organismu prospívá. Pomáhá zlepšit zažívání, doporučuje se konzumovat při zácpách, od kterých pomůže ulevit. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C jej pak lze označit za přírodní antioxidant se schopností bojovat s volnými radikály. Angrešt obsahuje i pektin, látku, která je známá jako přírodní regulátor cholesterolu. Máte-li problémy s vysokým obsahem cholesterolu v krvi, konzumací angreštu můžete stáhnout hodnoty do normálu. Zlepšení metabolismu tuků v těle, detoxikace ledvin, celkové pročištění těla, snížení krevního tlaku, posílení cév. To jsou jen některé pozitivní vlivy konzumace angreštu na lidský organismus.
Angrešt a zevní působení
Často se hovoří o gastronomickém využití a občas i o vlivu angreštu na zdraví, na možnost zevního použití se však často zapomíná. Jak už tomu však v přírodě bývá, většina bylin, stromků a keřů dokáže působit nejen vnitřně, ale i zevně. Z angreštu si můžete rychle a snadno vyrobit peeling, pomocí kterého jednoduše vyčistíte pleť. Také můžete z dužiny vytvořit rozjasňovací pleťovou masku, za kterou vám vaše pleť poděkuje.
Angrešt tak není jen delikátní gastronomickou surovinou, je také skvělým přírodním lékem a zajímavým doplňkem přírodní kosmetiky.