Alergie na jahody

I když je toto letní ovoce u nás velmi oblíbené, přibývá lidí, kteří jeho konzumaci zkrátka nesnesou. Nepatříte také mezi ně? Prozradíme vám, jak se alergie na jahody projevuje a zda s ní jde něco dělat. Ne vždy jde totiž pouze o obligátní kopřivku.

Jahody patří do čeledi růžovitých, která se dále dělí na tři podčeledi: Dryadoideae, Rosoideae a Spiraeoideae. Nemusíte se však bát. I když je například oblíbená jabloň s jahodníky blízce příbuzná, nemusí to znamenat, že alergie na jahody vám spustí i jiné alergické projevy. Stát se to samozřejmě může, ale není to tak časté, jak bychom čekali.

Jak častá je alergie na více růžovitých plodů zároveň

A jakou máte šanci, že se něco podobného bude týkat i vás? Asi 50%. Jinými slovy – polovina pacientů alergických na jahody se nesnese ani s jiným jejich příbuzným ovocem. Například s malinami, ostružinami nebo výše zmíněnými jablky.

Jahody mají podobný alergen jako u břízy

A co nás vlastně na jahodách tak dráždí? Vědci zjistili, že v sobě tyto plody mají velmi podobné alergeny jako rostliny z čeledi břízovitých. A to právě může být onen problém. Bříza je totiž známá i jako velmi silný a nepříjemný alergen, který dokáže na jaře potrápit řadu alergiků.

Jak se alergie projevuje

Obvykle je přítomná kopřivka. Můžeme ji najít na tváři, rukou, v okolí úst – ale i kdekoliv jinde na těle. Její projevy jsou silně variabilní. Někdy ji poznáte jen podle začervenalého místa, jindy vás začne pokožka rovněž nepříjemně pálit a štípat.

Objevit se mohou také otoky v ústech, pálení nebo slzení očí, jejich zarudlost apod. To všechno jsou příznaky velmi mírné alergie na jahody. Ty vážnější se naštěstí téměř nevyskytují. Odborná literatura jich naštěstí zaznamenala jen několik. A obávaný anafylaktický šok? Tak ten zná současná medicína jenom jeden jediný. A mimochodem – pro postiženého skončil díky včasné pomoci bez následků.

Takže objevíte-li alergii na jahody třeba u svého dítěte, rozhodně není na místě hned panikařit. Není vůbec proč. Zapomeňte na výplachy žaludku nebo podobné drastické metody. Situaci by spíše zhoršily. A co si tedy počít?

Jak si poradit s alergií na jahody

Jestliže má vaše alergie projevy jen mírné kopřivky, sáhněte po Fenistilu nebo jiném prostředku s uklidňujícím chladivým účinkem. Měl by vám rychle ulevit. Užít můžete také antihistaminika, určená k vnitřnímu podání. Poradí vám v lékárně nebo se můžete obrátit na svého alergologa. Na otoky pak pomůže chlazení postiženého místa ledem.

Máte-li alergii na břízu, pak se v ten čas jahodám raději vyhněte

A dejte si pozor také na to, kdy jahody konzumujete. Jestliže trpíte alergií na břízu, případně máte rozjety jiné jarní obtíže, pak se jahod raději vzdejte až do doby, než se u vás situace uklidní. Bohužel některým alergikům nezbývá nic jiného, než si na jahodách pochutnat v zimě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno