Jeden z největších zálivů Rudého moře spojující Tiranskou úžinu. To je Akabský záliv, který je majetkem hned čtyř zemí světa.
Výběžek Rudého moře, který milují potápěči
Co se týče umístění, Akabský záliv leží mezi Sinajským a Arabským poloostrovem. Sinajský poloostrov obklopuje spolu se Suezským zálivem. Na pobřeží Akabského zálivu se nachází hned několik států. A sice Saúdská Arábie, Jordánsko, Egypt a Izrael.
Část Akabského zálivu nacházející se u pevniny Jordánska je vůbec nejsevernějším výběžkem Rudého moře. I proto je toto místo velmi populární na potápění. Stovky tisíc lidí z celého světa právě sem jezdí na dovolenou, aby poznali krásy a tajemství tohoto zálivu a jeho neskutečných hloubek.
Akabský záliv vznikl a je stále upravován na základě pohybu zemských desek. Nepřetržitým pohybem africké desky, která se odtahuje od asijské, vzniká trhlina vedoucí na sever. Ta postupuje od Mrtvého moře, přes střed Rudého moře až dolů na jih, kde vytváří Velkou příkopovou propadlinu. Součástí tohoto pohybu desek je tak i Akabský záliv.
Akabský záliv v číslech
Záliv je znám také pod názvem Ejlatský. Ve svém nejširším místě dosahuje jeho šířka až 24 kilometrů. Od svého počátku až do místa, kde se potkávají egyptské a jordánské hranice, je jeho délka až 160 kilometrů. Hloubka zde dosahuje i úctyhodných 1 800 metrů.
Turisté milují korálové útesy
Oblast zálivu je především velmi bohatá na korálové útesy a mořskou faunu i flóru. Narazit lze ale také na vraky a různá plavidla, která zde byla potopena. A to nejenom během nehod lodí, ale také záměrně.
Díky pobřežním destinacím vraky zvyšují zájem o potápěčské výlety. A tak se tamější země snaží dělat záliv ještě zajímavějším. Vraky lodí mají nejenom přilákat turisty a potápěče. Snahou je také nalákat mořské organismy, pro které právě vraky lodí mohou být vhodným místem k životu.
Akabský záliv není důležitým pouze pro zvířata a místní floru. Obrovskou roli hraje také v oblasti obchodu a turismu. Téměř každá z pevnin, která se u zálivu nachází, se pyšní městem, které milují nejenom turisté, ale také lodě.
Záliv zjednodušuje plavbu nákladních lodí
Přístavní místo a centrum turismu se nachází v egyptském městě Taba, v jordánském městě Akaba a v Izraeli, kde je populární město Ejlat. Akabský záliv právě Izraeli umožňuje díky spojení s tímto přístavním městem obchod s dalšími zeměmi. Import a export zboží díky zálivu probíhá především do zemí Afriky a Asie.
Nebezpečí znečištění díky spolupráci Izraele s Jordánskem
I kvůli neutuchajícím lodním transportům a rozvoji pobřežních měst je Akabský záliv velmi náchylný na znečištění. K této situaci došlo až poté, co v roce 1994 Jordánsko podepsalo dohodu s Izraelem. Na základě jejich příměří se začal rozvíjet průmysl. Obchodní přístavy jsou plné turistických, obchodních i dalších lodí. Hrozbou nebezpečí jsou i ropné terminály, výzkumné laboratoře či podvodní observatoře. Ty všechny jsou pro Akabský záliv kvůli jeho nevýhodné poloze a částečné uzavřenosti velmi nebezpečné.
Vlastnictví několika zemí
Akabský záliv má hned několik vlastníků. Vzhledem ke své poloze, která spojuje několik států dohromady, není rozdělení úplně jednoznačné a vlastnictví připadlo hned několika zemím.
Severní část Akabského zálivu je rozdělena do vlastnictví čtyř zemí. Majiteli jsou Egypt, Saúdská Arábie, Jordánsko a Izrael. Oblíbený koridor kolem Perského zálivu, ve kterém se nachází i důležitý námořní přístav Akaba, připadá Jordánsku.
Hluboký záliv s rybami, které nikde jinde nežijí
Akabský záliv je součástí Rudého moře. To je, stejně jako Akabský záliv velmi bohaté na korálové útesy. V nich žije až na 1 200 různých druhů ryb. Velkou většinu z nich dokonce nikde jinde nenajdeme. Jedná se tak o velmi zajímavé místo na dovolenou plnou dobrodružství. .