Africké kmeny

V Africe žije více než 1,1 miliardy lidí. Najdete zde přitom více než dvě stovky afrických kmenů a národů. V rámci složení obyvatelstva se ovšem v Africe setkáte i s arabskými a evropskými přistěhovalci.

Problematické rozdělení na státy

Většina států, které v Africe najdete, zpravidla přebraly hranice z dob kolonialismu. V dnešní době se to ukazuje jako velmi problematické. Došlo totiž k rozdělení kulturních a etnických území – není tak výjimkou, že jedna etnická skupina je rozdělena do dvou a více států.

Berbeři na severu Afriky

Na severu Afriky se nejčastěji setkáte s Berbery, Tuarégy či tzv. Nilotiky. Berbeři žijí v oblasti zvané Maghreb, která zahrnuje Maroko, Alžírsko, Tunisko, Západní Saharu, Libyi a Mauretánii. Berbeři mají světle snědou až tmavě žlutou pokožku, sešikmené oči a dlouhé, černé vlasy. Pro zajímavost, Berberem je i slavný francouzský fotbalista Zinedine Zidane, jehož rodiče emigrovali do Francie z Alžírska.

Tuarégové

Na severu Afriky dále žijí Tuarégové, pro které je charakteristické to, že se jejich vzhled a barva pokožky liší podle oblastí, ve kterých žijí. V severních částech mají zpravidla světlou pleť a evropské rysy, naopak na jihu mají pleť tmavší, mnohdy dokonce splývají s černošským etnikem.

Přijetí islámu

Tuarégové, kteří jsou přiřazováni k berberským kmenům, obývají nejčastěji Alžírsko, Libyi, Niger, Mali a Burkinu Faso. Tento kočovný kmen, jehož hlavní obživou je pastevectví v oblastech středozápadní části Sahary a Sahelu, mimo jiné přijal také islám. Ovšem na druhou stranu si zachoval značnou část vlastní kultury, a to i s jazykem a písmem.

Masajové

Jedním z nejznámějších afrických kmenů jsou Masajové, kteří žijí na území Keni a Tanzanie. Masajové mají hnědou pleť, vysokou a štíhlou postavu a ostře řezaný obličej s ostrými rysy, úzkými rty a štíhlým nosem. Tento africký kmen je známý tím, že se jedná o kočovné pastevce a hrdé válečníky oděné do červených barev.

Masajové

Pygmejové

Ve Střední Africe se setkáte s několika pygmejskými etnickými skupinami, z nichž většina se nejčastěji živí sběrem a lovem. Ve Rwandě, Burundi, Ugandě, Demokratické republice Kongo, Středoafrické republice, Kamerunu, Rovníkové Guinei, Gabonu, Konžské republice, Angole, Botswaně, Namibii a Zambii konkrétně žijí následující pygmejské kmeny: Mbenga, Aka, Baka, Gyele, Mbuti, EFE, Aua, Kango a TWA.

Kmeny Jižní Afriky

Jižní Afrika je nejhustěji osídlenou částí afrického kontinentu. Jižní Afriku, ale i Afriku Střední obývají kmeny Sanů (Křováků) a Namů (Hotentotů), dále Hamité, Kojsanové nebo Bantuové. Na Madagaskaru zase žijí Malgašové. Až 27 procent obyvatel Jižní Afriky tvoří potomci evropských kolonistů.

Bantuové, Zuluové a Xhosové

Bantuové neboli kmeny Bantu žijí nejen na jihu Afriky, ale také obývají Rovníkovou Afriku. Jde přitom o původní černošské kmeny, které hovoří bantuskými jazyky. K Bantuům mají blízko také Zuluové a Xhosové, kteří obývají Jižní Afriku a jejichž jazyk patří do skupiny bantuských jazyků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno