Zatočte s pocitem těžkých nohou

Kdo by neznal pocit těžkých nohou? Po dlouhé namáhavé túře nebo horkém letním dnu ho poznal pravděpodobně každý. Pocit těžkých nohou ale může ukazovat i na závažnější onemocnění. Jak se nohou jako z olova zbavit?

Lékaři říkají pocitu těžkých nohou „chronická žilní nedostatečnost“, protože souvisí zejména s nedostatečným prokrvováním dolních končetin. Tento stav se projevuje také vznikem otoků nebo pocity mravenčení.

Pocit těžkých nohou kvůli stání i sezení

Nejen namáhavá horská túra může způsobit pocit těžkých nohou. Dobře jej znají také kadeřnice, prodavačky nebo naopak účetní a lidé se sedavým zaměstnáním. Je spíše o chronickou formu, která na rozdíl od jednorázového namožení nohou přes noc nezmizí.

V takovém případě je třeba dbát na občasné protažení dolních končetin a rozhodně není vhodné kouření ani přehnaná konzumace alkoholu. Dlouhodobé špatné prokrvování nohou může souviset s onemocněním cévního systému. Pokud se přidávají například otoky, je vhodné vyhledat lékaře.

Jak se zbavit pocitu těžkých nohou?

První pomocí při pocitu těžkých nohou je studený obklad. Namočte starý ručník do chladné vody, obtočte si ho kolem chodidel i lýtek a nohy dejte do výšky. Relaxujte, jak dlouho je vám to příjemné. Svého partnera také můžete poprosit o masáž chodidel, která je účinná především při použití vonných olejíčků.

Nepodceňujte také dlouhodobou prevenci. Důležitý je pohyby, pokud máte sedavé zaměstnání nebo často a dlouho cestujete, nebo naopak úleva nohám, když celý den stojíte. Dopřávejte si zdravotní přestávky, jestliže je to jen trochu možné. Zlepšení oběhu krve a prokrvování může podpořit také řada potravin nebo potravinových doplňků. Pravidelně proto konzumujte hrozny z vinné révy a popíjejte čaj z ginkgo (jinanu dvoulaločného). Na naše srdce a oběhovou soustavu také dobře působí ořechy a mořské ryby, které obsahují omega 3nenasycené mastné kyseliny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno