Bazén může být zdrojem nekonečné radosti, ale také starostí. Co udělat pro to, aby jich bylo co nejméně?
Máme za sebou opravdu parné léto a před sebou dle předpovědí meteorologů nadmíru teplý podzim. Po osvěžení v bazénu s průzračně čistou vodou v těchto dnech touží snad každý. Ona průzračně čistá voda, na kterou nás výrobci bazénů lákají, ovšem není automatická. Voda v bazénech stejně jako bazény (https://www.albixon.cz/bazeny/) samotné vyžaduje náležitou péči.
Bazénové čerpadlo
V první řadě si nevystačíte s pouhým bazénem. Výbavu budete muset doplnit o patřičně výkonné bazénové čerpadlo (https://www.albixon.cz/bazenove-prislusenstvi/filtrace/), jehož úkolem je filtrování vody. Bez toho se v péči o bazén neobejdete. Mějte na paměti, že voda v bazénu by se měla minimálně jednou denně přefiltrovat. Doba filtrování a především výkonnost čerpadla závisí na množství vody v bazénu. Čím větší bazén, tím více vody v něm obsažené a tím výkonnější čerpadlo budete potřebovat. Nejvýkonnější filtrace je jednoznačně písková.
Měření pH
Spolu s filtrováním budete muset do péče o bazénovou vodu zařadit k tomu určené přípravky. V první řadě si musíte hlídat pH vody, tedy její kyselost. K tomu slouží speciální testery, které vás navádí k dalším krokům. Vykáže-li tester příliš vysoké hodnoty pH, budete muset do vody aplikovat přípravek pH plus, v případě opačném pH mínus. Úkolem těchto přípravků je dostat pH vaší bazénové vody do normálu. Správná hodnota pH je pro čistotu vody klíčová. Mimo jiné je zárukou účinnosti ostatních přípravků pro péči o bazénovou vodu.
Měření obsahu chloru
Spolu s pH byste si měli hlídat i obsah chloru ve vaší vodě – bez něj je péče o bazén poměrně obtížná. Po prvním napuštění bazénu doporučujeme aplikaci přípravku Chlor šok, který postupně mohou nahradit chlorové tablety uložení ve speciálních plovácích, z nichž se chlor do vody v pravidelných dávkách uvolňuje. Velmi praktické jsou tablety 3 v 1 nebo dokonce 4 v 1, jež spolu s chlorem obsahují další účinné látky nezbytné pro čistotu vody.
Jak na řasy?
Noční můrou snad všech majitelů bazénů bývá zelená voda. K zezelenání bazénu dochází v případě přemnožení řas, ke kterému častěji dochází při bouřkovém, ale i extrémně teplém počasí, jehož jsme právě svědky. Množení řas je lépe předcházet, a to pravidelnou preventivní aplikací přípravku proti řasám. Pokud vám i přesto voda zezelená, můžete použít přípravek vločkovač, který nečistoty a řasy shlukne do větších částic, jež se usadí na dně bazénu. Pak na řadu přichází kvalitní výkonný bazénový vysavač, s nímž je jednoduše vysajete.
Péče o bazénovou vodu není zrovna snadná. Svému bazénu se musíte s láskou věnovat. Jedině tak vám ji bude vracet. Formou krásně čisté vody.