Jak na ustupující dásně?

Dásně mohou být zdrojem velmi nepříjemné bolesti, a zvláště pak tehdy, když začnou ustupovat. V důsledku toho se odhalí krčky zubů, které jsou extrémně citlivé na dotyk, chlad i teplo.

Jakékoliv dráždění těchto míst při konzumaci potravy nebo čištění zubů apod. vede k ostrým/pichlavým/bodavým bolestivým projevům. Přečtěte si, proč dásně ustupují a co s tím dělat.

ustupující dásně

Pokud se dásně „odchlipují“ od zubů, které se pak zdají být delší než ještě pár dní zpátky, může za to například:

  • špatná, nedostatečná nebo nevhodně prováděná hygiena (škodí i silný tlak zubního kartáčku při čištění!), kdy se mezi dásní a zubem usazují bakterie a vzniká plak,
  • jiné onemocnění v dutině ústní, zpravidla zánět dásní (gingvitida) nebo paradentóza,
  • kouření,
  • přibývající věk, kdy ve stáří zubní aparát celkově ochabuje,
  • nadměrné zatínání zubů, „skřípání“ atd.

Kam až to může vést

Následky ustupujících dásní mohou být při neléčení velmi závažné, protože nově vznikající prostor umožňuje hromadění ještě většího množství nežádoucího plaku. A to urychluje proces, který se podílí na tom, že zub přestává v dásni držet, takže nakonec vypadne.

Ustupující dásně jsou bohužel problémem trvalým, proto je nezbytné na něj reagovat ihned, jakmile se u vás objeví. Cílem je co nejefektivněji zastavit rozvoj těchto obtíží. Samozřejmostí je návštěva zubního lékaře, co určí nejvhodnější léčbu vzhledem ke kondici vašeho chrupu a dalším okolnostem, které sami nerozpoznáte. Proto vyšetření neodkládejte.

Standardní léčba aneb co vás čeká u zubaře

I když vždy záleží na typech obtíží, obecně se v rámci léčby přistupuje k následujícím krokům:

  • Zubař nebo dentální hygienista provedou speciální čištění, při němž odstraní plak a kámen v okolí horní linie dásní, která se „odchlipuje“. Součástí tohoto ošetření může být i tzv. kyretáž, kdy dojde k obroušení krčků, aby se zvýšila šance, že se dáseň opět „chytí“.
  • Dále je vhodné užívání léčebných přípravků, co napomáhají regeneraci a bojují proti bakteriím.
  • Naprosto nezbytné je také dodržovat zásady pečlivé zubní hygieny, aby dále nedocházelo k nežádoucímu usazování bakterií u obnažených částí zubu.
  • Jestliže stav doprovází velké bolesti, lze je mírnit užíváním běžně dostupných analgetik.

Vyzkoušejte bylinky

Existují také možnosti léčby, které spoléhají na léčivou moc přírodních preparátů. Doporučují se přípravky, jako je třeba hřebíčkový olej, propolisové kapky nebo výtažky z aloe vera a tea tree. Aplikace spočívá v nakapání přímo na postiženou oblast, nebo na vatovou tyčinku, kterou se následně daná místa potírají.

Některé zdroje dále uvádějí, že mezi přírodní pomocníky patří i heřmánek (resp. čaj na vyplachování), kokosový olej a tinktura z myrhy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno