Naražený loket

Naraženina loktu bolí a hodně, to je bez diskuze. Jen málokdo někdy nezažil situaci, kdy se omylem uhodil loktem o futro. Říkáme tomu, že jsme se praštili do brňavky a často svou bolest kompenzujeme poskakováním po místnosti a pokřikováním sprostých slov. Loket je plný nervů a jeho poranění je velice nepříjemné. Dnes si povíme něco o první pomoci a nejlepší léčbě tohoto, na první pohled banálního, zdravotního problému.

Jak zastavit prvotní bolest?

Narazit se nemusíme pouze o futra. Poranění loktu se stávají celkem často i při nejrůznějších sportovních Naražený loket znehybněný v závěsuaktivitách, proto je dobré vědět následující. Ihned poté, co se váš loket začne zmítat v bolestech, je nutné začít postiženou část těla chladit. Ve většině případech budete mít přístup k tekoucí ledové vodě. Ještě lepší a pohodlnější je pak klasický ledový polštářek z lékárny, který by měl mít každý doma připravený v mrazáku.

Jednoduše ho vytáhněte, omotejte kapesníčkem (nechcete si přeci uhnat omrzliny) a přiložte na loket. Chlad nejenže utlumí podrážděné nervy, ale zároveň zabrání vzniku velkého otoku. Naražení může být malé. Na druhou stranu si však můžete i ošklivě pohmoždit chrupavku kloubu, vazy nebo šlachy.

Stejně tak zde hrozí nebezpečí podvrtnutí loketního kloubu, které může mít za následek mnohem delší dobu rekonvalescence. Proto je dobré zajet na pohotovost, kde vám pro jistotu udělají rentgen.

Znehybnění, léky a mastičky

Po zchlazení je dobré uvázat loket do závěsu a alespoň týden až čtrnáct dní ho zbytečně nenamáhat. Ze začátku vám bolesti stejně nedovolí s rukou zvedat těžké věci, mýt nádobí a v některých případech se ani pohodlně vyspat.

Je-li bolest skutečně nesnesitelná doporučuje se brát ibalgin, Ibuprofen nebo jiné podobné léky. Ty mají v sobě také látky působící proti vzniku zánětu – proto jsou k tomuto účelu více než vhodné. Loket prvních pár dní pravidelně ledujte. Proti otoku a bolesti je vhodné zároveň používat léčivé masti a gely.

Ideální jsou přípravky obsahující heparin (nejčastěji gely) nebo krémy, které v sobě kombinují heparin a látku bojující s bolestí a zánětem (většinou se jedná o krémy). Prostě zajděte do lékárny a nechte si od tamního pracovníka poradit. Podobné masti je vždy dobré mít v domácí lékárničce jako zásobu pro případ nouze. V lednici vám vydrží dlouho a udrží si své vlastnosti i po otevření.

Když se ruka nechce vrátit do původního stavu

Někdy se člověk ani po dvou týdnech klidu a mazání léčivými přípravky necítí stejně jako před poraněním. V takovém případě je vhodné zajít na kontrolu k vašemu ortopedovi (občas je vyžadována žádanka od obvodního lékaře). Ten vás okem odborníka prohlédne a případně doporučí rehabilitace.

Takové problémy mívají především senioři, kteří se obecně perou s každým zraněním déle a hůře než mladší populace. Důležité je nepropadat letargii a bolesti řešit. Ruka se může vrátit do původního stavu, jen to chce o něco více času a trpělivosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno