Vodu pijeme každý den, nemohli bychom bez ní žít. Že není dobré často a ve velké míře popíjet slazené a dochucované nápoje je jasné. Jak je tomu ale s perlivými vodami, které kromě oxidu uhličitého nic navíc neobsahují? Pojďme se podívat na to, jestli je lepší lít perlivou vodu, nebo tu neperlivou.
Je lepší perlivá, nebo neperlivá voda?
Na tuto otázku můžeme odpovědět poměrně snadno. Oxid uhličitý (CO2), který se pro sycení vody používá, lidskému organismu neprospívá. Existují konkrétní případy, kdy může vyvolat oxid uhličitý jisté problémy, o kterých se zmíníme níže, takže voda neperlivá je zkrátka lepší. To ale neznamená, že byste perlivou vodu neměli pít nebo její příjem omezit. Negativní dopady se totiž objeví jen v minimálním počtu příkladů.
Perlivá voda způsobuje mírné okyselení organismu
Oxid uhličitý, dodávaný v perlivých vodách, může způsobovat překyselení organismu. I když se zpravidla nejedná o extrémní překyselení, organismu to rozhodně neprospívá. Vzhledem k tomu, že už tak konzumujeme velké množství sacharidů, při jejichž trávení dochází obvykle ke kyselým reakcím, bychom se dalšímu okyselování měli spíše vyhýbat.
Pitím perlivé vody můžete paradoxně postrádat tekutiny
Oxid uhličitý má diuretické, tedy močopudné, vlastnosti. To v praxi znamená, že čím více perlivé vody vypijete, tím více se vám bude chtít na záchod a současně tak vyloučíte veškerou vodu, kterou jste chtěli tělu doplnit. Díky močopudným schopnostem CO2 navíc vyloučíte větší množství minerálů a dalších zdraví prospěšných látek, opět se ale nejedná o závratné množství, kvůli kterému byste měli s pitím sycených vod přestat.
Bublinky mohou způsobit nadýmání
Je také prokázání, že bublinky v sycených nápojích způsobují horší vstřebávání a u některých jedinců mohou vést k zažívacím potížím a nadýmání. Oxid uhličitý vyvolává problémy s nadýmáním zejména u osob, které trpí syndromem dráždivého trakčníku. Pokud trpíte chronickým onemocněním trávicího ústrojů, měli byste se nadměrné konzumace sycených nápojů vyhýbat. Po konzumaci perlivé vody se můžete cítit nafouknutí a plní. Pokud vás ale tyto projevy netrápí, není důvod se pití perlivé vody vyhýbat.
Perlivá voda a časté mýty
Voda sycená oxidem uhličitým se během několika let stala terčem kritiky a neprávem jí jsou přisuzovány různé negativní účinky. Častým mýtem je, že perlivá voda vede k tloustnutí. To platí o slazených sycených nápojích, s perlivost to ale nemá nic společného. Může ale dříve vyvolat pocit hladu a u některých osob vést k přejídání, které je pak samozřejmě důvodem k nabírání kil. Dalším mýtem je, že se po perlivé vodě kazí zuby. To platí opět u slazených nápojů, oxid uhličitý ale sám o sobě kazivost nezpůsobuje.
Pokud si tedy můžete vybrat mezi perlivou nebo neperlivou, ve výsledku je to jedno. Je ale třeba počítat s tím, že pití neperlivé vody je naprosto bezproblémové, perlivá voda může být problematická u konkrétních skupin osob. Pokud vám chutná jen tak perlivá, nemusíte se jejímu příjmu zvláště vyhýbat.