Trpíte nepříjemnými pocity malátnosti a otupělosti? Špatně se soustředíte a máte problémy s pamětí? Pak možná trpíte tzv. mozkovou mlhou neboli zastřenou myslí, která může mít řadu příčin, od závažných onemocnění po obyčejné vyčerpání. Jak se mozková mlha projevuje a jak proti ní bojovat?
Mozková mlha je obecně používané označení pro nepříjemné pocity otupělosti a malátnosti. Tímto názvem se označuje stav, kdy lidé trpí zhoršenou pamětí, špatným soustředění, jsou zpomalení a podráždění. Doprovodný projevem mozkové mlhy jsou výrazný tlak v hlavě na zátylku. Máte tyto projevy i vy? Pak byste měli dělat veškerá preventivní opatření, aby se u vás mozková mlha nevyskytovala. V některých případech souvisí s různými chorobami, v jiných případech jde o stav vyskytující se při vyčerpání a únavě.
Mozková mlha a revmatická artritida
Jednou z onemocnění, které mozková mlha doprovází, je revmatická artritida. I když se nejčastěji projevuje bolestivými klouby, může se s ní projevovat i zapomnětlivost, neschopnost soustředit se a neschopnost správně a rychle uvažovat. Mozková mlha není sice odborný lékařský termín, spousta odborníků tento stav uznává a považuje jej za častý průvodní příznak mnohých chronických onemocnění. Revmatická artritida k nim pak bezpochyby patří.
Když si za mozkovou mlhu můžete sami
Ne vždy je mozková mlha způsobena více či méně závažným onemocněním. V mnoha případech si za tyto stavy můžeme sami, a důvodů může být hned několik. Mezi nejčastější patří obyčejná vyčerpanost. Pokud to přeženete s prací nebo jakoukoliv fyzickou či mentální aktivitou, tělo i mozek řeknou dost a jednoduše vypnou. Vy budete krátkodobě trpět výpadky paměti, budete podráždění a bude vás bolet hlava. S tím souvisí i další problém – spánek. Mozková mlha se může objevit v případě, kdy jej budeme mít nedostatek, ale také v případě, kdy to se spánkem přeženeme. Dalšími důvody mohou být nedostatek vitamínů či nadměrný stres.
Jak bojovat proti mozkové mlze a preventivně se jí vyhnout
Možností, jak se vyhnout nepříjemné mozkové mlze, je celá řada. V podstatě se stačí řídit pravidly zdravého životního stylu. Během pracovní doby si dopřejte co největší počet přestávek a zbytečně se nepřepínejte. Nepřehánějte to s popíjením alkoholu a vyvarujte se požívání drog, včetně těch lehkých. Důležitý je také kvalitní ideálně dlouhá a neručený spánek kolem 8 hodin denně.
Zajistěte dostatečný příjem vitamínů a minerálů, pijte hodně vody a jezte v pravidelných intervalech. Snažte se vyhýbat stresovým situacím a relaxujte. Pokud máte pocit, že pro své tělo děláte vše potřebné, žijete zdravě a mozková mlha vás stále provází, obraťte se na svého lékaře, který se pokusí o diagnostiku a vyhledá případný zdravotní problém, se kterým mozková mlha souvisí.