Na světe snad neexistuje člověk, který by nechtěl krásnou štíhlou postavu. Ne každý je však ochotný pro to změnit svůj životní styl – začít zdravě jíst a pravidelně sportovat a hledá tedy zkratky. Vedle zázračných prášků na hubnutí jsou to také tzv. spalovače tuku, tedy látky, které by měly pomoci s odbouráváním tukové tkáně. Reklamy slibují zázraky, realita je však trochu jiná.
Na jakém principu spalovače tuků pracují
Spalovače tuků lze rozdělit do několika skupin:
Lipotropní – tyto spalovače tuků by měly fungovat tak, že tělo začne jako hlavní zdroj energie používat tuky (namísto sacharidů). Mezi tyto se řadí například L-carnitin, o jehož účinnosti se vedou dlouhé debaty. Ačkoliv vám řada lidí jeho učinnost odpřísáhne, vědecké studie hovoří jinak a s jeho účinností to není tak růžové. Osobně si dovedu představit smysluplnější využití peněz, které nejsou při investici do carnitinu zrovna malé, například do kvalitní stravy nebo sportovních potravinových doplňků jako je protein nebo gainer.
Stimulanty – zde spadají oblíbené “nakopávače” jako je kofein a guarana. Tyto “spalovače” vlastně nic nespalují, ale dokáží tělo nabudit k vyšším výkonům. Nevýhodou však je, že si na nich tělo rychle vytvoří rezistivitu a je tak třeba zvyšovat dávky, zatímco účinnost strmě klesá. Navíc si na takové pravidelné kávě také můžete rychle vypěstovat závislost, a pokud ji vysadíte, tak se dostaví přesný opak, prakticky absťák, kdy budete bez energie.
Termogenní spalovače – tento druh spalovačů funguje na principu zvýšení tělesné teploty, kdy je tělo nuceno vyrobit více odpadního tepla a spotřebovat tedy více energie. Je to asi jedinný skutečný druh spalovačů, ale opět s diskutabilní účinností. Jestli za ty prachy není lepší zvednout zadek a jít se raději proběhnout. Účinnost je prokazatelná a ještě to máte zadarmo.
Mezi nejrozšířenější termogenní spalovače patří synephrine, který zvedne teplotu těla o 1 až 2 stupně. Použití je zpravidla bezpečné, ale ze zkušenosti mohu říci, že se může při oslabené imunitě dostavit parádní zimnice.
Vyplatí se tedy investovat do spalovače tuku?
Z osobní zkušenosti mohu prohlásit, že NE. Spalovače tuků nejsou zrovna levnou záležitostí a určitě si dokáži představit lepší využití peněz než je rvát do pochybných pilulek s diskutabilní účinností.
Chcete-li štíhlou nebo vysportovanou postavu, je třeba změnit své stravovací návyky a začít se pravidelně hýbat. Změna jídelníčku přitom není zdaleka tak strašná, jak si mnozí představují.
Ze začátku se stačí vyhýbat sladkostem a slazeným nápojům, omezit tučná jídla a zařadit do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny, bohaté to zdroje vitamínů, minerálů a vlákniny.
Jako sportovní aktivitu si vybrat nějakou aerobní činnost, která člověka naplňuje a je skoro vyhráno. Stačí jen vydržet.