Methionin je jednou z dvaceti základních aminokyselin tvořících bílkoviny. Patří mezi esenciální aminokyseliny, tedy takové, které si lidské tělo nedokáže samo vytvořit a musí být do organismu dodávány v potravě. Je proteinogenní (bílkovinotvornou) aminokyselinou, která však patří mezi nejméně zastoupené a při jejímž nedostatku klesá výživová hodnota mnoha dalších bílkovin rostlinného původu. Methionin je výchozí aminokyselinou, která zahajuje biosyntézu bílkovin, cysteinu, kreatinu a karnitinu.
Funkce methioninu v lidském těle
Methionin je stejně jako všechny další druhy proteinogenních aminokyselin součástí bílkovin. Díky své molekulární skladbě je methionin zpravidla první aminokyselinou v bílkovině, na kterou se pak připojují další aminokyseliny. Methionin však může sloužit pouze k nastartováni procesu tvorby bílkoviny a často se tedy stává, že je tento začátek při posttranslačních modifikacích odštěpen a to je také důvodem, proč je methioninu v bílkovinách tak málo.
Methionin má silné antioxidační vlastnosti, které pomáhají chránit tělo před toxickými látkami, které přijímáme z okolí a potravy a také před vznikem a účinky volných radikálů, které tak nemohou poškozovat další buňky.
Nedostatek methioninu může mít za následek onemocnění ledvin a močových cest, neboť pomáhá vylučovat odpadní látky močí z těla ven. Proto se používá k detoxikaci jater a je využíván při léčbě jaterních chorob, zánětech, svalových bolestech a depresivních stavech.
Dále má pozitivní vliv na regulaci zdravého pH v moči, čímž preventivně pomáhá zabraňovat zanesení močového traktu nežádoucími bakteriemi ( např. E coli a jiné), které způsobují vznik cyst a zánětů močového měchýře a močových cest.
Jeho nedostatečné množství v těle může vést k otokům, zánětům, vypadávání vlasů, ateroskleróze a k nadměrnému zadržování vody v těle.
Methionin plní nezastupitelnou funkci při tvorbě bílkovin a řady hormonů – karnitinu, adrenalinu, melatoninu, cholinu a dalších. Karnitin pomáhá v těle při látkové přeměně a podílí se na transportu mastných kyselin přes mitochondriální membránu. Melatonin je zase nezbytný pro náš zdravý spánek a adrenalin je tělem vyplavován jako reakce na ohrožení a pomáhá nám zvládat nebezpečné situace.
Potraviny bohaté na methionin
- listová zelenina (hlavně brokolice, růžičková kapusta)
- oříšky
- ryby
- sojové boby
- sezamová semínka
- hovězí a kuřecí maso
Methioninu, stejně jako většině ostatních aminokyselin, nesvědčí vysoké teploty a proto chceme-li jeho hodnoty zachovat co nejvyšší, neměly by být potraviny s jeho obsahem tepelně zpracovávány, není li to nezbytně nutné (např. u masa). Pozor si však musíme dát nejen na přípravu, ale i skladování, neboť methioninu nesvědčí ani dlouhodobě vyšší teploty při uskladnění.
Doporučená denní dávka
Jakožto esenciální aminokyselinu musíme methionin doplňovat z potravy. Dospělý člověk by jej měl přijmout cca 2-3 gramy denně. Dobrou zprávou je, že obecně si nemusíme dávat na jeho doplňování extra pozor, protože jej obsahují skoro všechny potraviny bohaté na bílkoviny.