Antioxidanty jsou již několik let v kurzu. Některé reklamy na nápoje, jídlo nebo výživové doplňky zdůrazňují obsah antioxidantů. Čím jsou prospěšné? Jak nám pomáhají? Kde antioxidanty najdete?
V první řadě je třeba zdůraznit, že nejenže antioxidanty omezují vliv kyslíkových radikálů, jež jsou považovány za škodlivé, na náš organismus, ale také jsou využívány v potravinářském průmyslu, protože oddalují proces jejich stárnutí.
Přidávají se například do olejů, aby oddálily přirozený proces žluknutí apod. Antioxidanty se pro využití v potravinářském průmyslu vyrábějí synteticky. Jde například o antioxidanty ze skupiny galátů, které najdete pod označeními E310-E312 nebo BHA antioxidanty (E320 a E321). Ovšem pro naše zdraví bychom měli konzumovat především ty v přírodní podobě.
Účinky antioxidantů
Podle některých studií jsou antioxidanty zdraví prospěšné, protože pozitivně působí na naši oběhovou soustavu, snižují riziko srdečních chorob, infarktu a působí i jako prevence některých druhů rakoviny. Antioxidantům se také připisuje schopnost oddálit projevy stárnutí.
Antioxidanty v přirozené podobě
Řada studií ukázala na to, že antioxidanty v přirozené formě jsou účinnější a prospěšnější než antioxidanty podávané v potravinových doplňcích. Dbejte proto na pravidelnou konzumaci antioxidantů z ovoce a zeleniny, z bylin i zeleného čaje.
Nejvíce jich najdete v borůvkách, brusinkách, jahodách, třešních, švestkách, jablkách, avokádu, rajčatech, brokolici, listové zelenině, špenátu, červené řepě, paprice, zelí, česneku, mrkvi. Z bylin je na antioxidanty bohatý rozmarýn, tymián, oregano, šalvěj nebo kopr.
Jaké antioxidanty jsou prospěšné?
Do skupiny antioxidantů se řadí především vitamíny, jako je například vitamín C, provitamín A, vitamíny skupiny E (tokoferoly) nebo flavnoidy.