Lehce nahořklá chuť a vývar žluté barvy. Tak by se dal popsat hojně rozšířený a oblíbený heřmánkový čaj. Jaké jsou jeho účinky a kdy nám může pomoci?
Heřmánek pravý je léčivá bylina, jejíž květ je velmi podobný sedmikrásce. V současné době je rozšířen do celého světa. Hojně se využívá ve zdravotnictví i kosmetických přípravcích – přidává se do mastí, šamponů, tinktur i jídel. Nás ale zajímá velmi dobře známý heřmánkový čaj. Jak se připravuje a jak na náš organismus působí?
Příprava
Po nasbírání se květy (často i se stonky) usuší a později rozdrtí. Směs sušeného heřmánku má světlou barvu se silným aroma. A jak čaj připravíme? Požadované množství vložíme do hrnce s vroucí vodou a necháme několik minut vařit. Léčivé složky heřmánku se tak správně uvolní a můžeme docílit lepšího efektu. Připravené čaje v sáčcích většinou stačí vložit do hrnku, zalít vroucí vodou a nechat vylouhovat.
Účinky
Heřmánkový čaj má mnoho kladných vlastností. Především zklidňuje celý organismus. Použití je vhodné při trávicích obtížích, nadýmání, ale i menstruačních bolestech nebo nachlazení. Typická lehce nahořklá chuť je způsobená léčivou látkou azulén, která má také protizánětlivé účinky.
Odvar z heřmánku se doporučuje také v případě obtíží dýchacích cest, je dobrý na problémy s průduškami. V takovém případě je vhodná i inhalace čaje. Zázračná tekutina pomůže i v případě bolesti ledvin a správnou hydrataci organismu.
Heřmánek se dá užívat zevně i vnitřně, skvělé vlastnosti čaje slibují dobrý zdravotní stav. Rostlina se také přidává do nejrůznějších léčivých mastí, a to díky svému silnému protizánětlivému účinku. Časté jsou také bylinné směsi, ve kterých má heřmánek velký podíl, určené na zklidnění těla i mysli, či léčení určitých partií.