Chrom je minerál, který všichni snad denně přijímáme v naší potravě. Jeho význam je nemalý, slouží k zachování dobrého zdravotního stavu, a ač jeho nedostatek v organismu není častý, když se objeví, má svá rizika. Stejně jako nedostatek či nadbytek konzumace jiných prvků může i v těchto případech chrom vyvolat zdravotní potíže, proto je vhodné se o něm dozvědět něco více. Pojďme na to…
V jakých potravinách se chrom nachází a k čemu slouží?
Jak již bylo výše zmíněno, s chromem se setkáváme snad denně. A to z toho důvodu, že jej obsahuje/ obsahují například:
- melasa
- přírodní hnědý cukr
- červená řepa
- lesní plody
- kvasnice
- pivo (zvláště pánové nyní zajisté zajásají)
Mnoho funkcí v organismu je závislých právě na příjmu chromu, kterému lze připsat zásluhu za metabolismus cukrů a tuků, stabilizaci hladiny krevního tuku či třeba rozklad enzymů. V podstatě lze jednoduše říci, že díky chromu náš organismus ví, jak s cukrem naložit. Zajímavostí pak může být například to, že farmaceutické výrobky určené k udržování váhy a hubnutí chrom obsahují také, údajně totiž snižuje chuť na jídlo. Rovněž je pak používán jako doplněk pro růst svalové hmoty, v této oblasti však ještě není dostatečně atraktivní – efekt totiž není příliš dobře prokázán. Denní příjem chromu se u dospělého člověka pohybuje v rozmezí 80 – 180 mikrogramů.
Není chrom jako chrom
S chromem to není tak jednoduché, jak se z počátku může zdát – rozdělit jej totiž můžeme do dvou skupin, a to na:
- Trojmocný chrom
- Šestimocný chrom
Za ten „dobrý“ můžeme pokládat pouze trojmocný, který denně přijímáme v naší potravě. Šestimocný chrom je naopak považován za negativní karcinogen. Pokud chcete vědět proč, dozvíte se to na konci článku – budeme o něm totiž mluvit v souvislosti s nadbytkem chromu.
Když je chromu málo a naopak…
Nedostatek chromu není příliš častou zdravotní obtíží, pokud se však vyskytne, bývá to zvláště u starších lidí a malých dětí. Příčinou je celkový minimální příjem potřebných minerálů v potravě. Dlouhodobě nedostatek chromu vede ke zvýšení obsahu cukru v krvi, což může zapříčinit jak syndrom připomínající cukrovku, tak rozvoj aterosklerózy a již rozběhnuté cukrovky samotné. Už jen z toho důvodu je třeba zmínit další využití tohoto prvku – je totiž obsažen v doplňcích pro diabetiky.
Při nadbytečném množství se chrom stává silně toxickým, není však ani tak řeč o potravě. Nebezpečí chrom představuje při větší koncentraci v ovzduší či „pitné“ vodě, a to tedy zvláště při životě ve velice znečištěném životním prostředí. A čím je nadbytek nebezpečný? Zmíněno to již bylo – chrom v tomto případě působí jako karcinogen, zvyšuje riziko rakoviny plic, způsobuje záněty kůže a poškození nosní sliznice.
Na závěr je třeba zmínit, že pokud se zdravě stravujeme, nedostatek chromu nám nehrozí – a nadbytek způsobuje především ono velmi znečištěné prostředí.