Mák je využíván již dlouhá léta, a to zhruba od pátého tisíciletí před naším letopočtem, kdy byl pěstován na pláních v oblasti Středozemí. Jako zdroj opia jej znali i obyvatelé Mezopotámie či Egypťané, kteří jej využívali v lékařství jakožto sedativum. Otázkou je, zda naši předkové znali i úžasnou potravinářskou stránku setého máku, který našemu tělu dodává mnoho prospěšných látek.
Mák a jeho kouzelné zdravotní účinky
Mák je v každém případě neuvěřitelně bohatým zdrojem vápníku, jež je zde obsažen výrazně více, než v mléce či sýrech. Díky tomu mák přispívá vývoji a funkci našich zubů i kostí, které zvládne i velmi dobře zpevnit. Neobejdou se bez něj ani naše svaly či nervová soustava.
Mezi další významné látky obsažené v máku bezesporu patří i zinek, hořčík, sodík či nenasycené mastné kyseliny. Potravina pomáhá zlepšit spánek i usínání, zklidňuje a výjimečně působí na naši pokožku, vlasy či nehty. Krom této regenerace navíc pomůže při léčbě lupénky či ekzému – a to vše díky obsaženému vitamínu E.
Níže si uvádíme i praktickou tabulku, ve které můžeme vidět obsah látek na 100 gramů máku:
18,4 gramů |
bílkoviny |
14,6 gramů |
sacharidy |
60,3 gramů |
tuky |
Nejenom snídaňový recept plný máku
Vzhledem k tomu, jak krásně si mák rozumí s pohankou a švestkami, byl by hřích, kdybychom nezmínili i příjemný recept, který se hodí zejména jako výživná a zdravá snídaně. Vařit budeme pohankovou kaši – s mákem a se švestkami.
– sojové mléko
– pohanková krupice
– čerstvé švestky
– mletý mák
Množství surovin závisí samozřejmě jednak na počtu osob, dále také na chuti a našich preferencí. Nemusíme se však ničeho bát – pohanková kaše se dá dobře vařit tzv. „od oka“.
Mléko nalijeme do odpovídajícího kastrůlku a přivedeme jej k varu. Poté do nádoby nasypeme pohanku, švestky nakrájené na malé kousíčky a mák. Dle chuti lze přidat i další suroviny (ořechy, rozinky). Vaříme zhruba 15 minut a podáváme ihned – nejlépe totiž tato snídaně chutná ještě krásně teplá.
Mák a jeho obsah omamných látek
Již výše jsme si zmínili fakt týkající se máku jakožto zdroje opia. Díky tomu je dokonce jeho pěstování v některých zemích zakázáno a celá rostlina je brána jako droga. Ničeho se však bát nemusíme – produkce máku je zvláště u nás dobře hlídána a ohled je brán zejména to, aby mák dostatečně dozrál. Problematická jsou zejména nedozrálá semena, která obsahují velké množství kodeinu, jež má sedativní účinky.