Přestože v dnešní době řešíme spíš problém, jak se vyvarovat vyššího příjmu sodíku (soli), který je spojován se zdravotními riziky, někteří sportovci mohou být i přesto ohroženi jeho nedostatkem během tréninku nebo závodu.
Tento problém se týká vytrvalostních atletů, maratonců nebo ultra-maratonců. Ti jsou ohroženi nízkou koncentrací sodíku v krvi kvůli zvýšenému pocení. Přitom správná rovnováha sodíku v těle je nezbytná pro šíření nervových vzruchů i pro správnou funkci svalů a už malé narušení této rovnováhy může způsobovat problémy. Pocením během tréninku s vysokou intenzitou se sodík vylučuje z krve. V případě, že doplníme ztracené tekutiny pouze čistou vodou, snížíme si tak ještě víc koncentraci sodíku v krvi, obrazně řečeno si krev „naředíme“ a způsobíme si tak hyponatrémii (což je odborný výraz pro nízkou koncentraci sodíku v krvi). Při vytrvalostním běhu se vypotí asi 1-2 gramy soli na litr potu, minimálně tento litr se vypotí během jedné hodiny, proto když uvážíme, že trénink či samotný závod trvá několik hodin, ztráty sodíku jsou opravdu velké a je třeba je doplnit.
Nedostatek sodíku
První příznaky hyponatrémie bývají velmi podobné dehydrataci – pocit na zvracení, svalové křeče, dezorientace, poruchy řeči, zmatenost. V tomto okamžiku se většina takto postižených atletů domnívá, že jsou dehydratováni a napije se vody. Jak už bylo řečeno, voda samotná ještě zhorší stav hyponatrémie. V extrémním případě pak může dojít ke komatu nebo smrti. Proto při prvních příznacích pocitu na zvracení, křečí nebo dezorientaci, je nezbytné se napít sportovního drinku s obsahem solí.
Sodík v těle: jak zvýšit ?
Nejlepším způsobem, jak se hyponatrémii během tréninku nebo závodu vyhnout, je plánovat dopředu. Doporučení jsou následující:
• během vytrvalostní zátěže používat sportovní drinky obsahující sodík
• před nebo během tréninku sníst něco slaného (například sýr, rajčatový džus,…)
• znát svoji individuální potřebu tekutin
• zvýšit příjem sodíku několik dní před závodem – vyšší koncentrace sodíku se upraví doplňováním vody během závodu, tím pádem nedojde ke kritickému naředění krve
• vyhnout se užívání aspirinu, ibuprofenu a jiným nesteroidním protizánětlivým léčivům, protože mohou zvyšovat riziko hyponatrémie