Proč byste měli ve svém jídelníčku myslet na vitamín D? Jak poznáte, že ho máte nedostatek? V jakých přírodních zdrojích vitamín D najdete?
Vitamín D, kterému se říká také antirachitický vitamín, je nezbytný pro zdravé fungování našeho těla. Mimo jiné se podílí na syntéze hormonu kalcitriolu, který ovlivňuje vstřebávání vápníku a fosforu – látek, bez nichž se náš organismus neobejde.
Vitamín D ze slunečního záření
Vitamín D se zcela přirozeně tvoří v kůži z provitamínu 7-dehydrocholesterolu – jeho vznik podporuje sluneční záření. Tímto způsobem si tělo vytváří asi 80 % veškeré potřeby vitamínu D.
V zimě, kdy je slunečního záření méně, se můžeme potýkat s nedostatkem vitamínu D. Zvýšenou potřebu vitamínu D mají také těhotné ženy a děti.
Je proto vhodné ho doplnit z potravy. Najdete ho především v játrech, žloutku, mléce nebo v rybím tuku.
Když chybí vitamín D
Vzhledem k tomu, že je vitamín D nutný k metabolismu a resorpci vápníků, jenž je klíčový pro zdravý vývoj a fungování kostí, projevuje se jeho nedostatek křivicí (deformace kostí), zvýšenou kazivostí zubů a u dospělých osob pak způsobuje osteomalacii.
Vitamín D je klíčový i při hojení zlomenin a podílí se na vylučování hormonu inzulinu, který je důležitý pro metabolismus cukrů. Vitamín D pak podporuje tvorbu a zrání buněk a posiluje obranschopnost organismu. Snížená imunita proto může souviset právě s nedostatkem tohoto klíčového vitamínu.
Když je vitamínu D příliš
Ačkoli vitamín D pro zdravé fungování organismu potřebujeme, neměli bychom to s ním přehánět. Protože i v tomto případě platí, že všeho moc škodí. A tak nadbytek vitamínu D působí zcela opačně, tedy narušuje metabolismus vápníku a fosforu, způsobuje hyperkalcémii, která může v extrémním případě skončit i smrtí.
Kolik vitamínu D potřebujeme?
- Denní doporučená dávka pro dospělé = 5-10 mikrogramů
- Denní doporučená dávka pro děti = 10 mikrogramů
- Denní doporučená dávka pro těhotné ženy = 10 mikrogramů