Běžecké koleno

Ačkoliv je běh vcelku přirozenou sportovní aktivitou pro lidské tělo, i při něm dochází k velkému zatížení některých částí. Obzvláště zatížené je koleno, proto se spousta běžců potýká s řadou onemocnění kolene. Jedním z nich je tzv. „běžecké koleno“, odborně nazývané patelofemorální syndrom.

Běžecké koleno

Běžecké kolenoBěžci se nejčastěji potýkají právě s bolestí kolen. Kolena trápí jak začínající běžce, tak profesionály. Se špatnou technikou běhu si však spousta běžců pěstuje vážné zdravotní problémy, kterých se později zbavuje velmi těžko. Nejlepším preventivní řešením je přiměřená zátěž a správná technika běhu. Jednou z častým problémů je tzv. běžecké koleno neboli patelofemorální syndrom.

Patelofemorální syndrom

Tak zní odborné označení zdravotního problémů s kolenem, kterému běžci neřeknou jinak než běžecké koleno. Během tohoto onemocnění dochází k velkému přetížení chrupavky pod oblastí čéšky. K problémům dochází zejména v oblastech spoje mezi plochou čéšky a stehenní kostí. Při ohybu kolena se čéška dotýká stehenních hrbolků více než by měla, dochází proto k pronikavé bolesti v oblasti kolene. Že se jedná právě o patelofemorální syndrom poznáte podle toho, že vás bolí přední část kolena, která se přenáší až směrem k hýždím. Běžecké koleno se objevuje po dlouhém běhu, typicky se bolest projeví po běhu do kopce či do schodů. Ve velké míře trápí bolesti přední části kolene začínající běžce, kteří běhají se špatnou technikou a koleno zbytečně přetěžují.

Mírnění problémů s běžeckým kolenem

Trápí vás běžecké koleno a způsobuje vám bolest, se kterou se vám běhá velmi těžko? Projevy patelofemorální syndromu lze poměrně úspěšně mírnit, metod je hned několik. Základem je odpočinek a regenerace. Pokud vás přední část kolene bolí i po probuzení a bez jakéhokoliv zatížení, rozhodně v běhu nepokračujte a dejte si několik dní pauzu. Pokud v koleně píchá po chvíli běhu či po větší zátěži, zátěž snižte, běhejte pomalu a kratší vzdálenosti. Mnohým pacientům pomáhají také rehabilitace v kombinaci s plaváním. Pokud chcete, aby pro vás byl běh s běžeckým kolenem příjemnější, můžete využít oblíbené metody tejpování.

Další problémy s koleny u běžců

Běžci mají s koleny velké potíže a patelofemorální syndrom není jediným problémem, který je trápí. Poměrně častým problémem je syndrom iliotibiálního traktu, během kterého dochází ke vzniku bolesti na vnější straně kolena. Bolest se projevuje naopak při chůzi či běhu ze schodů a kopců, také při ohýbání kolena pod úhlem větším než 30°. Dalším obvyklým onemocněním je poškození chrupavky na plochách kloubů u kolena. Nejrozšířenějším onemocněním u běžců je ale rozhodně blíže popsané běžecké koleno. I s ním můžete poměrně úspěšně běhat a kombinací správných postupů, cvičení a odpočinku zmírníte bolesti, které váš výkon omezují.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno